Kot jim je zagotovil Erjavec, bo tudi na današnjem sestanku vlade, na katerem se bodo pogajali okoli proračuna, s tem v zvezi pa tudi glede usode regresa za upokojence, razmišljal o vsem tistem, kar je slišal danes na Ptuju. "Vsakič, ko bodo pritiskali name, se bom spomnil na upokojence, ki komaj preživijo iz meseca v mesec," je dejal Erjavec. Pri regresu zato DeSUS ne bo popustil, saj bi ga izgubili tisti, ki ga najbolj potrebujejo.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Če bo vlada vseeno predlagala proračun, ki ukinja regres, za zdaj Erjavec ne more povedati, kako bo njegova stranka ravnala, je pa spomnil, da je zavezan sklepom organov stranke, da pri tem vprašanju ne popušča. Ob tem je dodal, da ima iz neformalnih pogovorov občutek, da bi lahko našli rešitev, ki bi šla v smeri, da regresa za tiste upokojence, ki so najbolj ogroženi, ne bi ukinjali.
Kot je še dodal, mu je pri vsem skupaj zelo pomembna tudi pomoč Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS), saj prav ta najbolje pozna razmere na terenu. Nekateri namreč po njegovih besedah še vedno ne verjamejo, da upokojenci res živijo v težkih razmerah. Od 600.000 upokojencev jih po njegovem kar 400.000 prejema regres, to pa pomeni, da očitno res živijo težko, če so do tega dodatka upravičeni. Vztrajali bodo tudi pri meji 622 evrov, ki določa upravičence za regres.
Vlada pa bo po njegovem morala zapreti proračun za leto 2014 z drugimi ukrepi, pri čemer kot možnosti vidi predvsem krizni davek in davek na nepremičnine, kjer je po njegovem veliko možnosti za izboljšanje prihodkov. Priložnost vidi tudi v boljšem odkrivanju sive ekonomije ter pri še večjem pritisku na davčne dolžnike.
Na vprašanje, ali se lahko zamaje tudi koalicija, če bodo vztrajali pri svojem, je Erjavec dejal, da si v DeSUS tega ne želijo in da do tega po njegovem mnenju ne bo prišlo, saj Slovenija potrebuje politično stabilnost. "V nasprotnem primeru se bomo pogovarjali o še težjih ukrepih, ki jih bo narekoval Bruselj," je še dejal prvak DeSUS, ki računa na modrost in razum v koaliciji.
Predsednica ZDUS Mateja Kožuh Novak je ob tem dodala, da če bo vlada vztrajala pri načrtu za ukinitev regresa, potem imajo še vedno na voljo 90 poslancev, ki jih bodo skušali pregovoriti, da predloga proračuna ne podprejo. V ta namen so danes tudi začeli obiske pri poslancih po vsej državi, obiskali pa bodo tudi vse predsednike strank.
"Neetično se nam zdi predvsem to, da se varčuje pri najbolj ranljivi skupini prebivalstva, starejših, ki imajo za seboj tudi družine. Poskusili bomo vse in menim, da bo počasi vendarle prevladala pamet," je dejala Kožuh Novakova, ki je prepričana, da bi morale politične stranke začeti sodelovati in poiskati najboljše rešitve za državo.