Nadzorniki Luke Koper so v ponedeljek Gašparja Mišiča imenovali za novega predsednika uprave družbe. Ta je minuli teden sicer odstopil z mesta državnega sekretarja v kabinetu predsednice vlade, a so kljub temu iz političnih strank, tudi iz koalicije, prihajali očitki, da gre za politično kadrovanje.
Bratuškova je minuli teden sicer povedala, da je Gašparju Mišiču predlagala, da se odpove kandidaturi za mesto predsednika uprave Luke Koper. O njegovi primernosti za ta položaj se premierka ni želela konkretneje opredeljevati. Poudarila je, da to, kako se bodo odločili nadzorniki Luke Koper, ni v njeni pristojnosti, in da v takem sistemu, kot je zdaj, tudi ne želi vplivati na nadzornike.
Je pa dodala, da upa, da se zavedajo, da tudi odškodninsko odgovarjajo za svoje odločitve. Povedala je še, da bi si želela, da se "v družbah, sploh pa tako velikih, vodstvena mesta zasedejo s soglasjem nadzornega sveta in ne s preglasovanjem".
Bratuškova je sicer napovedala tudi skorajšnjo razpravo v koaliciji o tem, kako bi upravljanje družb v državni lasti uredili tako, da bi se rešili političnega kadrovanja ali zelo jasno povedali, kdo kadruje. Omenila je sicer tri možnosti: popolna privatizacija, ki je sama sicer ne zagovarja; da se odločanje o nadzornikih vrne vladi, saj bi bila potem odgovornost res na premierki in ministrih; ali pa da se z razpisom poišče upravljavca za državno premoženje. Sama meni, da bi bila najboljša rešitev zadnja.
Kako bo glede imenovanja Mišiča ukrepala premierka?
Predsednica vlade Alenka Bratušek je ponedeljkovo imenovanje nekdanjega državnega sekretarja v njenem kabinetu Gašparja Gašparja Mišiča na čelo Luke Koper ocenila za nedopustno. Že danes naj bi se zato "usedla s svojimi sodelavci in proučila možne ukrepe".