Slovenija

Slovenski vojaki iztožili državo

STA/M.J.
7. 8. 2013, 11.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Delovno in socialno sodišče je presodilo, da je država v 15 dneh dolžna članom Sindikata vojakov Slovenije (SVS) priznati in izplačati tretjo četrtino odprave nesorazmerij, so sporočili iz sindikata. Sodbo, ki po njihovih navedbah posredno zadeva vse zaposlene v javnem sektorju, so dobili na prvi stopnji.

Reuters

SVS je kolektivni spor zaradi neizplačevanja tretje četrtine nesorazmerij sprožil z vložitvijo tožbe novembra 2011. Po več obravnavah na Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani je to po dveh letih odločilo, da je vlada kršila kolektivno pogodbo za javni sektor, saj v obdobju od 1. oktobra 2010 do 31. maja 2012 ni izplačevala tretje četrtine nesorazmerij vsem upravičenim članom SVS, pišejo v sindikatu. Po njihovi oceni je bil vsak upravičeni pripadnik zadnja tri leta v povprečju prikrajšan za 1200 evrov.

V SVS navajajo, da je sindikat državnih organov na drugi stopnji v isti zadevi že dobil tožbo zaradi enakih kršitev kolektivne pogodbe za javni sektor. Na osnovi njene pravnomočnosti je SVS že zahteval njeno izvršitev za svoje člane v mesecu maju. A vlada pravnomočne sodbe po navedbah SVS ne želi izvršiti in "se s tem postavlja nad sodno vejo oblasti". Kot so zapisali v sindikatu, je namreč država uporabila revizijo kot izredno pravno sredstvo.

V postopku je še več drugih kolektivnih sporov in v septembru bo vložena tudi nova tožba za dodatke za delo izven rednega delovnega časa za ure, ki se kompenzirajo, napovedujejo v sindikatu. Prav tako bodo, kot navajajo, zahtevali presojo ustavnosti zaradi prepovedi stavke.