Pričakuje se, da bo predlagala omejitev medbančnih provizij pri plačevanju z debetnimi in kreditnimi karticami na 0,2 oziroma 0,3 odstotka. Pri kartičnem plačilu mora trgovec banki, prek katere je sprejel plačilo, plačati provizijo. Del te ta odvede banki, ki je kartico izdala. Za debetne kartice je trgovska provizija v povprečju od dva do tri odstotke, za kreditne pa od tri do pet odstotkov.
Trgovci kartične provizije običajno skrijejo v ceno blaga, ki ga tako podražijo za vse potrošnike. Evropski trgovci za kartične transakcije bankam na leto plačajo okoli 13 milijard evrov, od katerih gre približno 70 odstotkov za medbančne provizije.
Medbančne provizije za čezmejne transakcije se gibljejo od nekaj desetink do dobrega odstotka, za domače pa se močno razlikujejo: za debetne kartice na Danskem 0,1 odstotka, na Poljskem 1,6 odstotka, za kreditne v Franciji 0,5 odstotka, v Nemčiji 1,8 odstotka.
Medbančne provizije tako bankam in kartičnim hišam prinašajo milijardne dobičke, saj ne izražajo njihovih dejanskih stroškov. Sedanji sistem po mnenju kritikov omejuje konkurenco in novim igralcem, ki bi ponudili ugodnejše storitve, onemogoča vstop na trg.
Komisija bo zato po pričakovanjih predlagala omejitev medbančnih provizij pri plačevanju z debetnimi karticami na 0,2 odstotka, za kreditne kartice pa na 0,3 odstotka. V prvih dveh letih naj bi sicer omejitev veljala le za provizije pri čezmejnih transakcijah.
Sprva je razmišljala celo o popolni odpravi medbančne provizije pri plačevanju z debetnimi karticami, a je ta namen opustila. Prav tako so si nekateri zaman prizadevali, da omejitve ne bi veljale le za običajne potrošnike, temveč tudi za poslovne kartice.
Predlog komisije bo po pričakovanjih sprožil burno razpravo. Medtem ko bi po mnenju nekaterih ukrep znižal maloprodajne cene in koristil potrošnikom, pa bi po mnenju kartičnih hiš povečal stroške poslovanja s karticami in prinesel višje članarine za kartice.
Leta 2011 je bilo v EU izdanih okoli 720 milijonov plačilnih kartic, vrednost kartičnih transakcij je presegla 1900 milijard evrov. Na trgu prevladujeta Visa in Mastercard z okoli 42-odstotnim in okoli 49-odstotnim tržnim deležem.
Da bi odpravili duopol Mastercarda in Vise, so sicer v preteklosti poskušali oblikovati vseevropsko kartično shemo, imenovano projekt Monnet, ki je vključeval 24 bank iz sedmih držav, a je poskus propadel.
Omejitev provizij pri uporabi plačilnih kartic?
Evropska komisija bo danes predlagala nova pravila o medbančnih provizijah pri uporabi plačilnih kartic, s katerimi želi izboljšati konkurenco na trgu.