Ob tem napoveduje usmeritve policiji, da mora promet na mejnih prehodih tudi v primeru zaostritve stavke potekati tekoče. Kot so predstavniki PSS napovedali po današnji seji sveta sindikata, načrtujejo vrhunec aktivnosti v septembru, če do takrat ne bo ustreznega odziva vlade. Septembra bo ravno potekalo evropsko prvenstvo v košarki, zato bodo v Slovenijo takrat prišli navijači iz številnih držav.
Sicer pa bodo njihove aktivnosti najbolj opazne na mejnih prehodih, pri nadzoru cestnega prometa in vzdrževanju javnega reda in miru, so napovedali. Kot je povedal predsednik sindikata Radivoj Uroševič, bodo stavkajoče pozvali, naj naredijo "minimum od minimuma" oziroma le tiste naloge, ki so po zakonu nujno potrebne. Uroševič se sicer vsem državljanom, ki jih bo njihova stavka kakor koli prizadela, že sedaj opravičuje.
Zaradi zelo poostrenega nadzora na mejnih prehodih pa pričakuje daljše čakalne dobe. Kdaj in kje bodo izvajali stavkovne aktivnosti, v sindikatu niso želeli konkretizirati, saj da te informacije spremlja tudi vodstvo policije, zaposleni pa so nato "deležni posebnih prijemov", je dejal Uroševič. Dogaja se denimo, da ob napovedi aktivnosti na določenem mejnem prehodu, vodstvo pozove policiste, ki ne stavkajo, naj pridejo takrat v službo, čeprav so prosti, je razložil.
Tudi minister za notranje zadeve Virant že napoveduje usmeritve policiji, da ne bi prihajalo do daljših čakalnih vrst ob prehodu meja. V nasprotnem primeru sledijo ustrezni ukrepi, je že vnaprej posvaril pred današnjim kolegijem pri premierki Alenki Bratušek.
Ob tem je spomnil, da se vlada s sindikatom že dolgo pogaja in so številne zadeve dogovorjene. Težava, ki je nastala s stavko policistov, je sicer po Virantovih ocenah v veliki meri posledica tega, da imamo v policiji dva sindikata, "ki tekmujeta drug z drugim". "Pri tej stavki gre mogoče celo bolj za sindikalni prestiž kot za kaj drugega," je pristavil Virant.
Po njegovih besedah so namreč v dogovoru z enim od dveh sindikatov zagotovili pomemben znesek za plače v policiji, za t. i. povečan obseg dela in tako za policijo precej naredili.
Kljub morebitni zaostritvi stavke pa minister zagotavlja, da dialoga s sindikatom ne bodo prekinili, čeprav so nekatere zahteve "nemogoče in nesprejemljive". Pri tem navaja dvigovanje dodatka za stalnost in spreminjanje plačnih razmerij med policisti in drugimi javnimi uslužbenci.
Po besedah sindikalista Mitje Gregorca pa so bili doslej v sindikatu potrpežljivi do obljub države, zdaj pa bodo "te stvari malo drugače zastavili". Tako nameravajo denimo tuje državljane, zlasti tiste, ki bodo v času počitnic potovali na morje, obveščati, "v kakšni državi so trenutno in da se tukaj ni smiselno ustavljati, saj da Slovenija še svojim državljanom ne nudi osnovnih človekovih pravic", je še izpostavil Gregorc.
Eden od glavnih vzrokov za zaostritev stavke je neizpolnjevanje rešitev iz sporazumov, podpisanih leta 2010 in 2012, pravi Gregorc, sindikat pa zahteva da se jim nekatera obljubljena sredstva tudi povrne, vendar se vlada o tem ne želi pogovarjati. Spomnil je, da so lani dopustili, da se jim znižajo plače, vendar jim je vlada obljubila, "da je to to". Letos pa so ugotovili, da se spet posega v plače, kar se bo po njegovih besedah verjetno dogajalo, dokler ne bo gospodarske rasti.
Vlada policistom ne bo popuščala
Policijski sindikat Slovenije (PSS) je danes odločil, da bo s petkom zaostril stavko. Notranji minister Gregor Virant pa pravi, da so nekatere zahteve nemogoče in nesprejemljive, zato vlada pri svojih stališčih ne bo popuščala.