Glede na dogovor vsi javni uslužbenci znižanja ne bodo občutili enako, ampak bo večje pri tistih z višjimi plačami. Dogovor o varčevalnih ukrepih so vlada in večina sindikatov javnega sektorja podpisali 20. maja. Zakonodaja, s katero se udejanja, pa je stopila v veljavo z junijem. Prvič se tako njeni učinki poznajo pri junijskih plačah, ki jih bodo v državni upravi večinoma izplačali danes, v nekaterih drugih delih javnega sektorja, kjer se plače izplačujejo 10. oziroma 15. v mesecu, pa čez nekaj dni.
Plače se javnim uslužbencem različno nižajo. Z novo plačno lestvico, ki jo je na podlagi dogovora uzakonila novela zakona o sistemu plač v javnem sektorju, se odvisno od plačnega razreda znižujejo od pol do največ 4,86 odstotka.
Tako se recimo predsednici vlade v 65. plačnem razredu osnovna bruto plača niža za 263,54 evra in po znižanju znaša 5156 evrov. Učitelju-mentorju v 36. plačnem razredu se odvzema dobrih 22,28 evra in bo po znižanju dobil 1715,51 evra bruto osnovne plače. Kuharju v 18. plačnem razredu pa se znižanje pozna v višini 4,3 evra, njegova bruto osnovna plača po znižanju pa je 853,53 evra.
Vendar pa plačna lestvica ni edina, ki niža dohodke 155.000 javnih uslužbencev. Tistim, ki imajo dodatek za akademski naziv, se ta razpolavlja. Bolniško nadomestilo za zaposlene za prvi mesec pa se znižuje z 90 na 80 odstotkov plače. Država bo javnim uslužbencem tudi manj vplačevala za dodatno pokojninsko zavarovanje.
Javni uslužbenci so dobili nižje plače
Junijske plače, ki jih bodo javni uslužbenci prejeli danes, bodo v skladu z majskim dogovorom med vlado in sindikati javnega sektorja nižje.