Kazenske ovadbe so podali zoper 14 osumljencev, državljanov Slovenije, Bosne in Hercegovine ter Afganistana, trije med njimi pa so ostali v priporu. Pri zaključnih aktivnostih policije so v ponedeljek in torek sodelovali kriminalisti in policisti iz več policijskih uprav v Sloveniji. Med večmesečno preiskavo so kriminalisti sodelovali tudi z varnostnimi organi iz Madžarske, Hrvaške, Italije in Avstrije, so danes sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
V predkazenskem postopku, ki ga je usmerjalo Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, so bili med drugim uporabljeni tudi prikriti preiskovalni ukrepi, na podlagi katerih je bilo zbranih dovolj dokazov za kazensko ovadbo zoper štirinajsterico. Policija jih je ovadila 12 kaznivih dejanj, s katerimi so pridobili skupno med 32.000 in 38.000 nezakonitih denarnih sredstev.
Zaradi utemeljenega suma omenjenih kaznivih dejanj, ki so se jim pridružila še kazniva dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami in nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksplozivom, ki so jih izvrševali v hudodelski združbi, so v sredo tri osumljence privedli k preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Ljubljani.
Kot so pojasnili na ljubljanski policiji, gre za 23-letnega državljana Afganistana, ki v Sloveniji uživa mednarodno zaščito po zakonu o mednarodni zaščiti, 32-letnega državljana Slovenije ter 31-letnega državljana Bosne in Hecegovine z neurejenim statusom tako Sloveniji kot v Avstriji, kjer stanuje neprijavljen. Po zaslišanju je sodišče zoper vse tri odredilo pripor.
Pri ostalih osumljencih so bile na podlagi odredb sodišča opravljene hišne preiskave, a so ostali na prostosti, saj so v hudodelski združbi imeli zgolj vloge prevoznikov ilegalnih prebežnikov.
V hišnih preiskavah je bilo zaseženih več mobilnih telefonov, računalnikov in listinske dokumentacije, preko katerih so osumljenci komunicirali med seboj. Pri 32-letnem državljanu Slovenije je bila zasežena pištola z naboji. Med hišno preiskavo je bilo zaseženih tudi okoli 8000 tabletk prepovedane droge Zolpidem.
Člani hudodelske združbe so imeli vloge med seboj natančno porazdeljene. Tako je 23-letni državljan Afganistana skrbel za stike z organizatorji ilegalnih migracij na Madžarskem in Hrvaškem ter za organizacijo prevoza in nadaljnje stike z osebami v Italiji, Avstriji in Nemčiji, ki naj bi ilegalne prebežnike prevzeli.
Bosanski državljan je skrbel za prevoze, državljan Slovenije pa za finančne tokove, ukvarjal pa se je še s preprodajo drog.
V nekaterih primerih so v kombinirano vozilo namestili tudi do 33 ilegalnih prebežnikov, da bi od njih zaslužili čim več. V enem izmed primerov pa so se nad ilegalnimi prebežniki, ki so jih pripeljali v Slovenijo in niso imeli denarja za plačilo, celo fizično izživljali in jih pretepali.
Vse prijete ilegalne prebežnike je policija ustrezno oskrbela in nastanila ter v nadaljevanju vrnila na Hrvaško oziroma na Madžarsko, kjer so že uživali status mednarodne zaščite ali bili v postopku za dodelitev tega statusa.
Ljubljanski kriminalisti razkrinkali kriminalno združbo
Ljubljanski kriminalisti so s hišnimi preiskavami in prijetjem osumljencev v torek zaključili več mesecev trajajočo preiskavo kaznivih dejanj prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države.