Povedal je tudi, da mu je ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli povedal, da ZDA Sloveniji v zadnji aferi niso prisluškovale. Erjavec je povedal, da mu je Mussomeli na torkovem pogovoru, na katerega ga je povabil v okviru običajnega postopka, povedal, "da po njegovih informacijah Slovenija ni bila prisluškovana," da pa bo to še enkrat preveril. Težko pa ocenjuje, kako bo ta afera vplivala na odnose EU in ZDA kar zadeva načrtovan začetek pogajanj o sklenitvi trgovinskega sporazuma, saj je še veliko stvari nejasnih, je dejal. Več o tem pričakuje po prihodnjem srečanju zunanjih ministrov EU.
Kot je izpostavil v odgovoru na vprašanje Sonje Ramšak (SDS), pri odločitvi glede upokojitve "vrhunskega diplomata" Rupla, kot ga je, ne da bi navedla ime, označila, šlo za samo pravno in strokovno odločitev. Kot je pojasnil, se je glede upokojitve Rupla odločil na podlagi mnenja strokovnih služb, saj izpolnjuje oba pogoja za upokojitev, kot to določa Zujf. Dodal je, da so dosežki bivšega zunanjega ministra v zadnjih 20 letih nesporni, da pa imajo na MZZ veliko mladih oziroma ljudi, ki imajo dovolj znanja za opravljanje dela na konzulatu v Trstu.
"Ne gre za politično zadevo," ravnal sem strokovno, je izpostavil. Ob tem je kot primer svojega nepolitičnega delovanja na položaju ministra izpostavil tudi svoje stališče do kandidata za veleposlanika, ki se je podpisal pod peticijo, v kateri je govora o tem, da v Sloveniji ni pravne države. Imen sicer niso omenjali, gre pa za Andreja Rahtena, ki se je podpisal pod memorandum Zbora za republiko, ki so ga posredovali tudi v tujino.
"Ker ga cenim kot strokovnjaka, sem ocenil, da bo pogovor zadosten ukrep, seveda, če bo ponovil, je pa jasno, kaj se bo zgodilo, in verjemite, da ne bo zaradi neke politične odločitve, ampak zato, ker smatram, da se nekdo, ki je diplomat, pač ne more ukvarjati z vsakodnevno strankarsko politiko".
Pred tem je namreč na poslansko vprašanje Ljubice Jelušič (SD) pojasnil, da ga je zaradi omenjenega povabil na pogovor, saj se mu ne zdi primerno, da nekdo, ki predstavlja državo, podpiše peticijo, ki govori, da v Sloveniji ni pravne države. Povedal mu je tudi, da bo ukrepal, če bo s tovrstnimi dejanji nadaljeval.
Dodal je, da mu je povedal, da je odstopil z vseh funkcij v stranki in da se bo posvetil diplomatskemu delu. "Ocenjujem, da je bil ta ukrep primeren, sicer pa uživa veliko zaupanje, kar se tiče poznavanje mednarodnih odnosov in mislim, da je prav, da se mu da še eno priložnost," je dodal.
Minister je še izpostavil nezadovoljstvo z odnosom vlade do gospodarske diplomacije. Opozoril je, da na več srečanjih mešanih komisij, tako bo tudi na skorajšnjih srečanjih s Črno goro in Indijo, zastopanost na slovenski strani ni ustrezna, niso navzoča vsa ministrstva, tako med drugim tudi ne ministrstvo za gospodarstvo in kmetijstvo. Izpostavil je, da je verbalna zavezanost premalo.
Opozoril je še, da so glede udeležbe na Expo 2015 v Milanu, "ker so mencali", izgubili najboljše lokacije in bi to priložnost za slovensko gospodarstvo lahko bolje izkoristili.
ZDA nam niso prisluškovale
Zunanji minister Karel Erjavec je danes na poslanska vprašanja na odboru za zunanjo politiko znova izpostavil, da odločitev o upokojitvi sedanjega generalnega konzula v Trstu Dimitrija Rupla ni politična, ampak strokovna.