Pod novimi političnimi oznakami so se komunisti znova vrnili na oblast, njihove naveze so se reorganizirale, njihovi sodniki pa so ostali na položajih, v današnjem prispevku o primeru Patria piše Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Ugledni slovenski pravniki sprožajo alarm. Postopek proti vodji opozicije Janezu Janši in še dvema soobtoženima, ki se je 5. junija v Ljubljani končal z obsodilno sodbo, je bil po njihovem mnenju v nasprotju s temeljnimi načeli slovenske ustave in Evropske konvencije o človekovih pravicah, v FAZ piše Karl-Peter Schwarz. Proces je, kot piše avtor, v Sloveniji podžgal razpravo o politični instrumentalizaciji pravosodja.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
V prispevku je med drugim izpostavljeno mnenje Janše, da je razsodba "zaušnica za vse, ki so Slovenijo smatrali za pravno državo, v kateri ni več politično motiviranih procesov". Prav tako je omenjeno stališče harvardskega pravnika Klemna Jakliča, da je razsodba "škandal prve vrste" in da je Janša žrtev "pravne fikcije". Po mnenju Jakliča je bila Janši kršena pravica do poštenega sojenja.
Prispevek izpostavlja tudi stališče Janševe SDS, ki je slovensko sodstvo primerjala z beloruskim in ukrajinskim. NSi in SLS pa sta po pisanju FAZ opozorili na ogroženost pravne države in demokracije.
Po navedbah "konservativne opozicije" so bile slovenskem sodstvu prihranjene prave reforme, številni sodniki in tožilci so enostavno nadaljevali delo, ki so ga opravljali že v komunistični Jugoslaviji, kot da ni bilo nobenega preloma. Tako sta bila predsednik vrhovnega sodišča in generalni državni tožilec udeležena pri kršenju človekovih pravic in temeljnih svoboščin v času totalitarnega režima. Predstavnik tožilstva v postopku proti Janši je bil, kot izhaja iz arhivov, sodelavec komunistične tajne službe, tožilka, ki je spisala obtožni predlog, pa je soproga agenta tajne policije, ki je leta 1988 aretiral Janšo, poudarja FAZ.
Takratna aretacija Janše je vodila k množičnim protestom, ki so končali politični monopol komunistov in vodili k neodvisnosti Slovenije. A stare naveze še vedno držijo, izpostavlja avtor prispevka.