Slovenija

V zdravstvu odpravili le peščico administrativnih ovir

STA / S.R.
13. 6. 2013, 14.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V okviru akcijskega načrta za odpravo administrativnih ovir za leti 2012 in 2013 je bilo na področju zdravstva priporočenih 24 ukrepov.

Doslej so bili v celoti uresničeni trije ukrepi, več jih je v postopku realizacije, nekateri so predvideni v zdravstveni reformi. Za štiri priporočene ukrepe pa ministrstvo za zdravje predlaga, da se črtajo. Doslej so tako že poenostavili uveljavljanje pravice do spremstva otroka. Že eno leto velja, da lahko pediater ugotavlja začasno zadržanost od dela tako zaradi nege otroka, kot tudi zaradi spremstva otroka. Pred tem je o slednjem lahko odločal le osebni zdravnik.

Poenostavili so tudi postopek prijavljanja v obvezno zavarovanje za družinske člane zavarovancev. Od 1. junija zavarovancem ni več treba ob spremembi zaposlitve prijavljati tudi svojih otrok, ki so po njih zavarovani, ampak je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nase prevzel to avtomatizacijo. Otrok do 18. leta bo tako "sledil" svojemu staršu, tudi če bo menjal zaposlitev ali se upokojil.

Z začetkom letošnjega leta je pri ZZZS tudi stekel projekt Izdatki, ki poenostavlja postopke za nadzor nad uveljavljanjem pravic in obveznosti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. S tem projektom izvajalcem zdravstvenih storitev ni več treba pošiljati ločenih specifikacij, saj so vključene v elektronske dokumente za obračun. V okviru projekta je sicer na začetku prihajalo do določenih informacijskih težav.

V postopku pa je informatizacija vodenja zdravstvene dokumentacije (odpustno pismo, ambulantni in laboratorijski izvidi) bolnika, kar bo zaživelo z vzpostavitvijo eZdravja.

Nekaj ukrepov pa nameravajo izpeljati s prejemom zdravstvene reforme. Ta bo predvidoma sprejeta do konca leta. Z reformo nameravajo izpeljati združitev postopkov pridobivanja dovoljenja za izvajanje zdravstvene dejavnosti in verifikacije prostorov in opreme, vpis in izbris v registru izvajalcev zdravstvene dejavnosti.

Z zdravstveno reformo bodo urejena tudi določila glede trajnosti licence in licenčnih izpitov za določene poklice v zdravstvu. So pa že v uradnem listu objavili odredbo o seznamu izvajalcev zdravstvenih poklicev, ki morajo biti vpisani v register. Po odredbi se licenca predvideva le še za pet poklicev - zdravnik in zobozdravnik, diplomirana medicinska sestra oz. diplomirani zdravstvenik, diplomirana babica oz. babičar, višja medicinska sestra in magister farmacije -, za ostale poklice pa zadostuje vpis v register.

Do konca leta nameravajo izvesti standardizacijo izvajanja internega strokovnega nadzora. Ta bi zajemal nadzor nad strokovnostjo, kakovostjo in varnostjo dela pri izvajalcih, nadzor nad izvajanjem predpisov s področja opravljanja zdravstvene dejavnosti in področjem materialnega poslovanja. Vzpostavljena pa bi bila tudi evidenca notranjih nadzorov.

Sicer pa omenjeno ministrstvo predlaga, da se med drugim črta ukrep informatizacije vodenja evidence o izvajanju dela preko polnega delovnega časa. Ne strinjajo se niti s predlogom, da bi o začasni nezmožnosti za delo lahko odločali osebni ginekolog in osebni zobozdravnik. Da bi o tem lahko odločal osebni zdravnik, se na ministrstvu strinjajo, a bodo lahko ukrep izvedli do leta 2015.

Poročilo o izvajanju akcijskega načrta za odpravo administrativnih ovir za leti 2012 in 2013 bo predvidoma danes obravnavala vlada, v poročilu pa nekateri podatki na področju zdravstva niso posodobljeni.