Slovenija

Sosedom krške nuklearke od danes na voljo zaščitne tablete

STA
10. 6. 2013, 16.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Prebivalcem, starim do 40 let, ki živijo znotraj pretežno 10-kilometrskega pasu od Nuklearne elektrarne Krško (Nek), je kot prva zaščita v primeru jedrske nesreče v šestih posavskih lekarnah od danes na voljo odmerek tablet kalijevega jodida.

Nuklearna Elektrarna Krško

Direktor Uprave RS za jedrsko varnost Andrej Stritar je na današnji novinarski konferenci v Krškem pojasnil, da morajo omenjene tablete kot prvo zaščito v primeru malo verjetne jedrske reaktorske nesreče v pravilnem odmerku vzeti vsi do 40 let stari krški in brežiški občani, ki živijo znotraj navedenega pasu. Starejšim od 40 let pa radioaktivni jod ni več tako nevaren, je opozoril.

Kot je dodal, so se za brezplačno razdeljevanje tablet približno 18.000 Posavcem odločili glede na novo sprejeto doktrino, ki se od prejšnje razlikuje po svoji učinkovitosti in tem, da občani za primer nesreče kalijev jodid hranijo sami.

Za druge prebivalce Slovenije bodo te zaščitne tablete na voljo v devetnajstih bolnišnicah po državi.

Sicer v Neku skrbijo, da ne bi nikoli prišlo do jedrske nesreče in radioaktivnih izpustov. V primeru teh pa je potrebno zaužiti kalijev jodid, ki zadostuje za delovanje žlez v telesu, ki tako ne more absorbirati škodljivega radioaktivnega joda. Ta se nato izloči sam po naravni poti.

Po besedah poveljnika republiške Civilne zaščite Srečka Šestana, ki v primeru jedrske nesreče odredi zaužitje kalijevega jodida, so posavski upravičenci po pošti prejeli kupon za nabavo tablet in zgibanko o njihovi pravilni uporabi. Uprava RS za zaščito in reševanje pa ima na zalogi dovolj tovrstnih tablet, ki jih lahko vsem prebivalcem Slovenije zagotovi pravočasno oz. v osmih do desetih urah, je še dejal.

Sicer je odmerek kalijevega jodida odvisen od starosti posameznika, po smernicah Svetovne zdravstvene organizacije pa je predvideno, da se z njim varuje vse prebivalce stare do 40 let oz. tako imenovano aktivno generacijo in njihove otroke, katerim so radioaktivni izpusti najbolj nevarni, je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl.

Ob izpostavljenosti radioaktivnemu jodu je po zaužitju kalijevega jodida v eni ali dveh urah po tem zaščita praktično 97-odstotna, s časovnim odmikov pa ta močno pada, je opozorila Čoklova in pristavila, da je zato hitro zaužitje bistvenega pomena. Sicer je rok uporabe tablet kalijevega jodida praktično neomejen, je še poudarila.

Novinarske konference se je udeležil tudi predsednik uprave Neka Stane Rožman, ki je dodal, da je projekt razdeljevanja omenjenih tablet zadnja oblika strategije zagotavljanja jedrske varnosti, ki pa je po njegovih zagotovilih v Sloveniji na visoki ravni.

Projekt oskrbe s kalijevim jodidom vodijo Uprava RS za zaščito in reševanje, ministrstvo za zdravje in Nek, ki je po Rožmanovih podatkih za nabavo kalijevega jodida za Posavce brez davka prispevala približno 60.000 evrov.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij