Obresti na državne dolžniške vrednostne papirje z dospelostjo leta 2024 so bile na elektronski borzi MTS ob 13.45 pri 6,24 odstotka, kar je 0,27 odstotne točke nad četrtkovo zaključno ravnjo.
Pribitek slovenskih na 10-letne nemške obveznice, ki veljajo za referenčne v območju evra, tako znaša 4,77 odstotne točke.
Kljub temu, da je Slovenija dobila še dve leti časa za odpravo presežnega primanjkljaja, DZ pa je potrdil vnos fiskalnega pravila v ustavo, se pritisk mednarodnih finančnih trgih na Slovenijo danes krepi.
Donos do dospelosti slovenske desetletne obveznice je bil še sredi marca okoli petodstoten. Potem ko je bil Ciper prisiljen zaprositi za mednarodno posojilo in so se pojavile špekulacije, da je naslednja v vrsti za finančno pomoč Slovenija, pa se je začel močno zviševati.
Aprila je tako za kratek čas presegel psihološko mejo sedmih odstotkov, ki po mnenju stroke državam na dolgi rok ne omogoča vzdržnega zadolževanja. Nazadnje je Slovenija tako visoke obresti beležila avgusta lani, ko so se že zelo približale osmim odstotkom.
Zahtevana donosnost je znova upadla v začetku maja, ko je Slovenija uspešno izdala za milijardo dolarjev petletnih obveznic in za 2,5 milijarde dolarjev 10-letnih dolarskih obveznic. Sedaj je ponovno narasel nad šest odstotkov.
Viša se tudi donos na desetletne obveznice nekaterih drugih ranljivih članic območja evra, vendar ne toliko, kot na slovenske. Obrestna mera na italijanske papirje se je zvišala za 0,02 odstotni točki, za portugalske za 0,03 odstotne točke. za španske za 0,05 odstotne točke in za irske za 0,08 odstotne točke.