Slovenija

Potrebno se je spopasti z delom na črno

STA/M.J.
31. 5. 2013, 09.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Čas je že, da se država spopade z delom na črno, so pred današnjo sejo Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), na sporedu katere je tudi poročilo o dejavnostih in učinkih preprečevanja dela in zaposlovanja na črno za leto 2012, pozvali delodajalci in sindikati.

Thinkstock

Kot so opozorili, se doslej ni ukrepalo, v prihodnje pa bo pomembno tudi osveščanje. Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole je pred začetkom seje ESS za STA spomnil, da socialni partnerji o delu na črno in o tem, kako se z njim spopasti, razglabljajo ob vsakoletni obravnavi poročila.

Kot je dejal, kljub opozorilom in delodajalcev in sindikatov ukrepov ni in se nič ne spremeni. "Problem se vleče iz leta v leto, rezultata ni praktično nobenega," je dejal.

Po njegovih besedah je zdaj čas, da se tudi na tem polju nekaj premakne in sprejme ustrezne ukrepe. "Glede na število brezposelnih je ta problem še toliko bolj izrazit. Ker ljudje iščejo delo in se oprimejo vsakega dela," je poudaril. "Seveda pa vsako delo na črno z ene strani predstavlja nelojalno konkurenco, z druge strani pa država zaradi njega ne dobi svojih davkov in prispevkov," je dodal.

Da je delo na črno ena sivih lis, na kateri je treba v prihodnje zaradi izboljšanja položaja javnih financ veliko delati, se je za STA strinjal tudi predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen.

"Tu je veliko možnosti, predvsem pa bo treba delati na tem, da se spremeni mentaliteto ljudi," je menil. "Vsi skupaj moramo vedeti, da nejemanje računov pomeni več plačevanja za tiste, ki redno plačujejo davek," je opozoril in dodal, da je osveščanje v prvi vrsti naloga vlade, v drugi pa vseh ostalih.

V zvezi z napovedanim novim zakonom o preprečevanju zaposlovanja in dela na črno ter reformo inšpekcije dela je bil precej previden. Dejal je, da bo treba najprej videti, kaj bosta prinesla.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja