Slovenija

Tožilstvo za Janšo predlaga 24 mesecev zapora

STA / J.P.
27. 5. 2013, 17.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Za Črnkoviča in Krkoviča pa po 22 mesecev.

Reuters
Nekdanji predsednik vlade Janez Janša

Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc je na sojenju v zadevi Patria danes za predsednika SDS in nekdanjega predsednika vlade Janeza Janšo predlagal 24 mesecev zapora.

Za prvega moža Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča pa po 22 mesecev zapora.

Tožilstvo predlaga za vsakega še po 37.000 evrov stranske denarne kazni.

Tožilec je sicer kot olajševalno okoliščino za vse tri omenil njihovo predhodno nekaznovanost. Vendar je izpostavil, da sta Janša in Krkovič v času domnevne storitve kaznivega dejanja opravljala dve izmed najbolj pomembnejših funkcij v državi, predvsem Janša, ki je bil predsednik vlade, Krkovič pa je sodil v vojaški vrh države.

"Ti dve funkciji sta bili izrabljeni za korupcijske delikte," je dejal tožilec.

Janši in Krkoviču je priznal njune državotvorne dosežke, a kot pravi, oteževalne okoliščine prevladajo nad olajševalnimi. Vsi trije so namreč svoj položaj, ki so si ga pridobili kot osamosvojitelji, politiki ali gospodarstveniki, izkoristili za nečastna dejanja, je nadaljeval Ferlinc.

Janša je v izjavi ob robu sojenja ponovil, da niti en očitek iz obtožnega predloga v zvezi z njim "ni zdržal", tožilstvo pa da ni ponudilo niti enega dokaza.

Ferlinc se mu je v pojasnilu predlagane kazni zdel političen, "približno tako kot vojaški tožilec pred 25 leti". Osebno žaljiv pa da je bil še bolj kot vojaški tožilec, je dejal Janša.

Predlagana kazen se mu zdi popoln absurd.

Še bolj pa se mu zdi absurdno, da tožilec govori, kako naj bi ta postopek "bil zgled boja proti korupciji, tožilstvo pa v zadnjih 20 letih ni vložilo niti ene obtožnice zoper tiste, ki so izropali slovenski bančni sistem v 90. letih, niti zoper tiste, ki so Slovenijo potisnili na rob mednarodne finančne pomoči".

Tožilec pa pravi, da so v postopku delovali povsem samostojno. Kot je dejal v zaključnih besedah, pa se je tožilstvo že od samega začetka postopka srečevalo s pritiski ter "enostranskim vrednotenjem dokazov zunaj sodne dvorane".

Po njegovem mnenju je bil cilj - korupcija - določen že na samem začetku, o denarju pa se ni govorilo le na špekulativni ravni, temveč je bil dejansko nakazan. Šlo je za 30-odstotno predplačilo provizije v višini 2,3 milijona evrov, ki je bil z računa podjetja posrednika Patrie Hansa Wolfganga Riedla nakazan na osebni račun Walterja Wolfa, pravi tožilstvo.

Da denar ni potoval naprej, ni zasluga obtoženih, temveč avstrijskega bančnega uslužbenca, ki je pri nakazilu posumil na nepravilnosti, zadeva pa se je začela odvijati v smeri kazenskega postopka, je dodal Ferlinc.

Poleg Janše, Krkoviča in Črnkoviča sta obtožena tudi Jože Zagožen in Walter Wolf, a sta izločena iz postopka, Zagožen zaradi bolezni, Wolf pa je odšel v Kanado.