Slovenija

Višina dokapitalizacije NKBM znana v petek

STA / S.R.
9. 5. 2013, 10.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Prvi mož NKBM Aleš Hauc je v preteklosti že večkrat izrazil željo, da bi druga največja državna banka v prihodnosti utrdila lastniško strukturo z zasebnimi investitorji, zato aktualnim razmišljanjem vlade o prodaji banke ne nasprotuje.

Radio Aktual

O višini načrtovane dokapitalizacije še molči, a bo ta znana že v petek, ko bo objavljen sklic junijske skupščine. "Zasebni lastnik lahko po našem mnenju spremlja in motivira banko v izboljšanje poslovanja in doseganje ustreznih donosov ob hkratni konzervativni naložbeni politiki. S tem pripomore tudi k boljšemu položaju banke na finančnih trgih," je za STA povedal predsednik uprave Nove kreditne banke Maribor (NKBM), ki pravi, da je ocena o tem, kdaj je pravi trenutek za prodajo, nehvaležna.

Kot dodaja, so glavne odgovornosti banke do potencialnih investitorjev v tem trenutku uresničevanje ukrepov za izboljšanje poslovanja ter realen in prepričljiv prikaz stanja oziroma poslovanja. Oboje v banki po njegovem tudi uresničujejo. Od prihoda nove uprave je namreč banka sprejela več kot tisoč poslovnih odločitev, ki so temeljito posegle v izboljševanje njenega poslovanja, banka pa je solventna, likvidna, varna in posluje stabilno.

Na vprašanje, ali je realno pričakovati, da bi že z junijsko dokapitalizacijo prišli do primernega zasebnega strateškega lastnika, Hauc odgovarja, da se v okviru odnosov z investicijsko javnostjo redno srečujejo z različnimi potencialnimi investitorji, vendar izidov v tem trenutku ni mogoče napovedati ali prejudicirati.

Mnenja o privatizaciji NKBM, v kateri je država sicer nedavno svoj delež znova povečala na skoraj 80 odstotkov, so v javnosti deljena. Mali delničarji ji načeloma ne nasprotujejo, a pri tem opozarjajo, da njihovi interesi ne smejo biti spregledani. V vladni SD se po neuradnih informacijah prav tako pojavljajo pomisleki o prodaji, nekdanji finančni minister Franc Križanič pa je za nacionalno televizijo opozoril celo na novo socialno bombo, ki bi zaradi verjetnih odpuščanj po prevzemu nastala v Mariboru.

Hauc na takšne pomisleke odgovarja, da lastništvo samo po sebi ne določa kakovosti upravljanja. Najbolj bistveni so ljudje, ki morajo imeti za opravljanja svojega dela ustrezne kompetence. V tej luči so možne vse oblike lastništva, morebiten strateški zasebni lastnik pa po njegovem mnenju lahko prihaja tako iz Slovenije kot iz tujine.

"Pomembno je, da dobro pozna bančni sektor, da ne zasleduje le donosa, temveč bo z dobrim razumevanjem bančnega poslovanja, potreb komitentov in tudi s primernim odnosom do zaposlenih prispeval k stabilnemu razvoju banke," je za STA še povedal predsednik uprave NKBM.