Slovenija

Kršitve kodeksa novinarjev na Kanalu A in portalu Slovenskih novic

STA / S.R.
29. 4. 2013, 15.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Novinarsko častno razsodišče (NČR) je ugotovilo, da sta novinarja Kanala A Urša Žgajner in Gregor Trebušak v več členih kršila Kodeks novinarjev Slovenije.

Mediaspeed
Gregor Trebušak, urednik oddaje Svet

Po ugotovitvi razsodišča je kodeks kršil tudi avtor vesti na portalu slovenskenovice.si S. N., ker pa odgovorni urednik Bojan Budja ni razkril imena avtorja, je sam odgovoren za kršitve kodeksa.

Žgajnerjeva in Trebušak sta kodeks novinarjev v več členih kršila s prispevkoma o Lekarni Ljubljana, ki sta bila objavljena junija lani. Čeprav je Lekarna Ljubljana pred objavo prispevka o lističih za merjenje ravni sladkorja v krvi novinarki pisno pojasnila, da so enako kot v ostalih javnih zavodih tudi pri njih skladno s priporočilom Lekarniške zbornice Slovenije znižali svoje marže z 20 na 15 odstotkov, ta informacija ni bila predstavljena v nobenem od spornih prispevkov, ampak je novinarska nasprotno zatrdila, da so marže znižali vsi slovenski lekarnarji "razen enega najbolj zaščitenih ljudi v državi Marka Jakliča", navaja novinarsko častno razsodišče.

Novinarsko častno razsodišče je razsodilo tudi, da je bil novinar v svojem prispevku osebno žaljiv in da ni ločil komentarja in dejstev. Mejo med komentarjem in informacijo je po mnenju novinarskega častnega razsodišča zakrila tudi novinarka s subjektivnim poročanjem in konkretno oceno. Novinarja pa sta po ugotovitvi razsodišča v prispevkih navajala tudi nepotrjene informacije, govorice ali ugibanja, na kar nista opozorila.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Kršitev kodeksa novinarjev pa je razsodišče ugotovilo tudi pri prispevku Policijski seznam domnevnih razgrajačev na protestih v Ljubljani in Mariboru, objavljenem 3. decembra lani na spletnem portalu slovenskenovice.si. V njem piše, da so v uredništvu pridobili uradni seznam posameznikov, ki jih policija obravnava zaradi razgrajaštva in nasilja protestih, navedeni pa so tudi osebna imena in priimki posameznikov. Med njimi je tudi ime pritožnika Petra Lončariča Šorija.

Po mnenju novinarskega častnega razsodišča za objavo seznama domnevnih razgrajačev ni bilo javnega interesa, ki bi opravičeval objavo imena in priimka pritožnika, kodeks pa je bil kršen tudi zato, ker avtor ni bil pazljiv pri navedbi osebnih imen v predkazenskem postopku. V naslovu namreč nedvoumno trdi, da gre za "policijski seznam razgrajačev na protestih", česar do pravnomočne ugotovitve sodišča ni mogoče trditi brez zadržkov, v nadaljevanju prispevka pa to relativizirajo, saj govorijo o seznamu domnevnih razgrajačev.

Ker odgovorni urednik vseh edicij Slovenskih novic Bojan Budja ni razkril imena avtorja, je sam odgovoren za kršitve kodeksa, še pojasnjujejo na novinarskem častnem razsodišču.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja