Kot je povedala, prejšnja vlada ni pripravila nobenega akcijskega načrta za način reševanja problematike izbrisanih, čeprav bi skladno s sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice to moralo biti urejeno do junija letos. Zato je nova vlada zaprosila za odlog izvršitve sodbe, a kljub temu dela na zakonu in ga bo v proceduro po rednem postopku dala do začetka maja.
O izplačilu tretje četrtine plačnih nesorazmerij pri plačah javnih uslužbencev je dejala, da dokončne odločitve še ni, a da bo država morala poplačati tisto, kar je dolžna. Verjetno se bodo skušali dogovoriti za izplačilo v več obrokih. Bojazen, da bi javni sektor lahko ostal brez plač, je po njenem mnenju odveč.
Dotaknila se je tudi težke gospodarske in finančne situacije, v kateri se je znašla Slovenija. "Zavedam se, da samo besede niso dovolj," je dejala. Vlada bo pripravila paket ukrepov in premierka upa, da jim ga bo uspelo v čim večji meri uskladiti tudi s tistimi, ki se jih bodo ukrepi dotikali. "Verjamem, da bo na koncu to pomirilo tudi finančne trge," je dejala.
Vlada namerava kmalu začeti s postopki prodaje enega ali dveh večjih podjetij. Katera podjetja bi to lahko bila, ni želela špekulirati, saj se o tem še niso dogovorili znotraj koalicije. Se pa strinjajo, da je treba zbrani denar od privatizacije nameniti za spodbude gospodarstvu.
V tem primeru gre lahko po njenih besedah za direktne dokapitalizacije podjetij, pomoč preko garancijskih shem ali kakšne druge oblike pomoči. "Naša želja je, da to potem namenimo nazaj gospodarstvu, ampak dobrim podjetjem," je dejala.
Pri tem je opozorila, da je treba biti pri iskanju strateških partnerjev previden. Vsesplošni prodaji kar tako počez Bratuškova nasprotuje, saj so stvari, ki jih država po njenem mnenju ne bi smela nikoli prodati.
Pri tem je kot zgrešeno označila morebitno zamisel o prodaji Luke Koper, prav tako se pri energetiki pojavlja vprašanje, ali si lahko privoščimo, da smo odvisni od drugih. Po mnenju premierke je treba pokazati, da je Slovenija odprta družba, ki se ne boji tujega kapitala. "Smo premajhni, da bi lahko sami vse," je dejala.
Spomnila je, da je reševanje bančnega sistema prva prioriteta te vlade. Minister za finance Uroš Čufer že od prvega dne skupaj z Banko Slovenije in bankami pripravlja operativen načrt. "Samo dokapitalizacija po moji oceni ne bo dovolj," je dejala. Banki Slovenije nameravajo v zakonu dati večjo težo pri iskanju rešitev in določanju parametrov za prenos slabih terjatev.
Bratuškova je potrdila tudi, da je protestnike že povabila na sestanek in upa, da se ga bodo udeležili, saj se po njeni oceni dajo stvari reševati le za mizo.
Premierka se ni mogla izogniti vprašanju o morebitnem vplivu ljubljanskega župana Zorana Jankovića na stranko PS in koalicijo. Po njenih besedah Janković, kolikor ga pozna, "niti ne zna niti ne more biti stric iz ozadja", če se bodo pogovarjali, pa da se ne bodo skrivali pred drugimi.
Bratuškova je nedavno od novih ministrov zahtevala tudi seznam ljudi, ki jih je vlada Janeza Janše imenovala v času opravljanja tekočih poslov. Kot je dejala, seznama še ni uspela preveriti, a da njena zahteva ni bila namenjena politični čistki, temveč preverjanju, če so bili ti ljudje na delovna mesta imenovani skladno z zahtevami in pogoji.
Glede domnevnega plagiata svoje magistrske naloge pa je izrazila željo, da bi bila ta zgodba zaključena čim prej in tako, kot je treba, ob tem pa je ponovila, da ima "popolnoma čisto vest".