Prepričan je, da so prehranske afere povezane z dolgimi transportnimi potmi, kar pomeni tudi promocijo za lokalno pridelano hrano.
Židan se je danes v Ljubljani s predstavniki GIZ Mesne industrije Slovenije pogovarjal o položaju te industrije, promociji, varnosti in tudi zadnji mesni aferi. Uprava za varno hrano je na sestanku izpostavila, da se ne glede na kondicijo prehranske industrije od zavez varnosti in kakovosti hrane ne bo odstopalo.
Ministrstvo je opozorilo predstavnike mesne industrije, da se bo nadzor še povečal. "Vsi se zavedamo, da živimo v odprtem okolju, zaradi krize se stopnja tveganja povečuje in temu primerno bo država odreagirala," je po sestanku v izjavi za medije izpostavil Židan.
Da je nadzor nad varnostjo in kakovostjo hrane absolutna prioriteta uprave za varno hrano, pa je poudarila njena prva dama Vida Čadonič Špelič. Zdaj nadzorujejo vsa živila - tako živalskega kot neživalskega izvora. Bolj pozorni pa so na konec verige, torej na trgovine, kjer je največje prestrezno mesto tudi za živila, ki niso proizvedena v Sloveniji.
"Povečujemo vzorčenje in nadzor nad tem, kar je napisano na deklaraciji in kaj se dejansko v živilu nahaja. Ne bo odpustkov za nikogar, ne za tuje ne za domače proizvajalce," je opozorila.
Minister Židan pa je ob tem izpostavil, da zadnja afera v zvezi s prisotnostjo svinjskega mesa v halal izdelku in druge prehranske afere kažejo, da so povezane prav z dolgimi transportnimi potmi, saj je tako težji nadzor in sledljivost. "To je promocija za lokalno oskrbo, za kratke nabavne in pridelovalne poti in v to smer bo šla tudi promocija," je dejal.
Letos bodo promocijske akcije še bolj intenzivne. Kot je pojasnil minister, bodo poudarili preprosto promocijsko sporočilo - vsak izdelek, nabavljen iz lokalnega trga, pomeni vlaganje v gospodarsko aktivnost v svoji državi, če pa kupimo izdelek iz tuje države, poganjamo gospodarsko aktivnost v drugi državi.
Predsednik GIZ Mesne industrije Slovenije Izidor Krivec verjame, da se bodo po današnjem sestanku uspešno lotili reševanja likvidnostnih težav v tej industriji, problematike odliva živine in da bodo skušali izboljšati pogoje poslovanja živilskih podjetij.
Ministrstvo se tudi sicer načrtno sestaja s predstavniki iz sektorjev nevladnih organizacij, s področja, za katerega je pristojno. Na sestankih pregledajo prioritete, ki jih želijo v tem letu realizirati.