Grozi jim večletna zaporna kazen, danes piše časnik Dnevnik. Časnik je že poročal, da Špruk, ki je pred kratkim pred davčnimi organi skril vse svoje premoženje, tudi večinski delež v Tekstini, sistematično izčrpava tekstilno tovarno, ter da je prišlo do vrste spornih poslov, predvsem vprašljivih preprodaj finančnih naložb, v katerih so visoke razlike obtičale pri neznanih posrednikih. Na sume oškodovanja Tekstine je pokazala tudi posebna revizija, ki so jo zahtevali mali delničarji.
Novogoriški policisti so 27. decembra lani na tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper devet fizičnih in sedem pravnih oseb, in sicer zaradi suma kaznivih dejanj ponareditve ali uničenja poslovnih listin, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, pranja denarja in davčne zatajitve.
Iz ovadbe izhaja, da naj bi bila družbama Tekstina in Tekstika povzročena skupna škoda v višini več kot štiri milijone evrov, davčna uprava pa naj bi bila oškodovan za 238.959 evrov.
Vodja okrožnega državnega tožilstva Nova Gorica Branka Oven je za časnik povedala, da državna tožilka, ki ji je bila ovadba dodeljena v reševanje, v zadevi še ni sprejela tožilske odločitve in da trenutno v zvezi z naznanjenimi kaznivimi dejanji opravlja poizvedbe pri drugih državnih organih.
Davčna uprava je Špruku naložila plačilo 350.000 evrov neporavnanih davčnih obveznosti, a je ta premoženje še pravočasno spravil na varno. Delež v krovnem podjetju Testine, družbi Svila In, je prepisal na soprogo Matejo Špruk za le 100 evrov, delež pa je nato ob pomoči poslovnih partnerjev dodatno zavaroval z vpisom zastavne pravice. Tudi na obsežna zemljišča v Dolu pri Ljubljani poleg tovarne Jub je vknjižil zemljiški dolg, ki so se ga pred njim posluževali že številni toženi in ovadeni menedžerji.
Časnik med najbolj spornimi posli navaja kupčije z delnicami Elektra Maribor iz leta 2008, v katerih je neznani posrednik na račun Tekstine in njene nekdanje odvisne družbe Tekstika zaslužil skoraj pol milijona evrov. V drugem poslu iz leta 2009 je Tekstika kupila neko podjetje za 1,2 milijona evrov in ga nekaj mesecev kasneje prodala za slabih 200.000 evrov.
Že pred tem se je odvrtel posel z zemljišči Gradbenega podjetja Grosuplje (GPG), kjer ga je Tekstika kupila za dober milijon evrov in manj kot pol leta kasneje prodala za 644.000 evrov. Na drugi strani so bile delnice Tekstine uporabljene za izčrpavanje družb iz skupine GPG, kjer je okrogel milijon evrov obtičal pri prav tako neznanemu posredniku, še dodaja časnik.