Vendar bo tokratni štel kar 22 članov manj od tistega, ki sedaj zaključuje svoje naloge v deželi pod Hindukušem. Natova operacija Isaf se bo konec leta 2014 iztekla, zato bodo tudi kontingenti Slovenske vojske vse manjši.
Slovenska vojska je v silah Isaf v Afganistanu prisotna že od marca 2004. Do danes je v to državo potovalo skoraj 1100 pripadnikov Slovenske vojske (SV), od tega 12 pripadnic. Njihova glavna naloga je usposabljanje afganistanskih vojakov.
Po podatkih Slovenske vojske je 17. kontingent, ki je v Afganistan odšel pred približno letom dni, štel 88 pripadnikov, naslednji kontingent pa 78. Tokrat jih v to nemirno državo potuje 56, naloge bodo prevzeli konec aprila. Že oktobra pa bo kontingent štel 39 članov. Kot so za STA pojasnili na Slovenski vojski (SV), bo kontingent sestavljajo 36 njihovih pripadnikov, trije pa bodo civilni funkcionalni strokovnjaki.
Zmanjševanje števila pripadnikov posameznega kontingenta poteka v skladu z mednarodnimi dogovori, so za STA razložili na ministrstvu za obrambo. Novi minister za obrambo Roman Jakič namerava sedanje zaveze Slovenije do zveze Nato in sodelovanja v operaciji Isaf spoštovati, zato sprememba omenjenih načrtov ni predvidena.
Slovenski kontingent se bo do izteka operacije Isaf zmanjševal postopno, vendar za zadnje leto sodelovanja številk še niso konkretizirali. Kako in na kakšen način bo Slovenija v Afganistanu sodelovala po izteku operacije, pa bo vlada odločila po predhodni razpravi v državnem zboru in skladno s strategijo o sodelovanju v mednarodnih misijah in operacijah, so še napovedali na ministrstvu.
Minister Jakič namerava pripadnike SV v Afganistanu obiskati ob prvi priložnosti, predvidoma bo to še letos. Je pa organizacija takega obiska logistično precej zahtevna, saj Slovenska vojska nima lastnih prevoznih zmogljivosti, zato so tudi odvisni od razpoložljivih prevoznih zmogljivosti zavezništva. Minister sicer namerava obiskati tudi druge mednarodne operacije in misije, v katerih sodelujejo slovenski vojaki.
Je pa novi minister že na predstavitvi pred matičnim odborom DZ pred potrjevanjem nove vlade nakazal, kakšno je njegovo stališče do sodelovanja SV v mednarodnih operacijah in misijah.
Takrat je napovedal proučitev zmožnosti SV za delovanje v mednarodnih operacijah in misijah. Glede udeležbe v misijah nima pomislekov, je dejal, ima pa velike pomisleke glede sodelovanja "v vojaških operacijah oziroma vojnah". "Nikoli ne rečemo na glas, da smo v nekaterih primerih vstopili v vojno," je menil.
Ali je minister kot sodelovanje v vojni štel tudi sodelovanje v silah Isaf, na ministrstvu pojasnjujejo, da se minister v tem kontekstu do Afganistana ni opredeljeval. "Lahko pa sodelovanje v operacijah z visoko stopnjo intenzivnosti in obsežnim številom žrtev upravičeno razumemo kot sodelovanje v vojnih razmerah," so dodali. Pri tem so poudarili, da pripadniki Slovenske vojske nikoli niso sodelovali v bojnih operacijah.