Po izvolitvi je novi predsednik SLS poudaril, da želijo stranko odpreti tudi navzven in na prihodnjih volitvah v Evropski parlament tudi dobiti poslanca iz svojih vrst, predvsem pa tudi stopiti v svet Evropske ljudske stranke na aktivnejši način.
Dejal je še, da se bo že dan po kongresu treba začeti intenzivno pripravljati na volitve. Napovedal je tudi pregled delovanja občinskih odborov, zvez in gibanj v okviru stranke. "Nekateri se nikakor ne morejo odmrzniti, mi pa mislim, da imamo čas za to, da gremo zdaj, ko prihaja pomlad, na naša polja in posejemo tista semena, ki bodo prinesla dobro žetev," je še povedal.
"Vsi vemo, da je kongres čas, ko pridejo na plan različne ideje in prav je bilo tako," je v izjavi novinarjem povedal Bogovič. Skupaj s potrjenimi programskimi resolucijami je po njegovem mnenju to dobra popotnica za njihovo delo naprej.
V zadnjem času je namreč prišlo tudi do trenj v SLS, kritike so prihajale iz Slovenske kmečke zveze. Ta je za kandidata za predsednika predlagala Larisa Gaiserja, a je izvršilni odbor stranke ugotovil, da kandidatura ne izpolnjuje pogojev.
Bogovič se zaveda, da je Slovenska kmečka zveza mati SLS in jo tudi sam ceni. "Kar še ni bilo urejenega do kongresa, se bomo zagotovo pogovorili po kongresu. Če so ostale kakršne koli zamere, jih bomo odpravili in se podali k delu, ki pa ga je za vse dovolj," je dejal.
Ponovil je, da SLS ne bo šla v vlado, ki se oblikuje, saj je "obremenjena z enako hipoteko kot vlada, iz katere smo izstopili". "SLS je tista stranka, ki je v prejšnjem mandatu jasno pokazala, kako lahko tudi opozicijska stranka naredi veliko dobrega za Slovenijo," je dejal. O sodelovanju s strankami, ki bodo ob verjetni novi vladi ostale v opoziciji, pa je povedal, da je SLS samostojna stranka in jih "ne zanimajo drugi kolegi v opoziciji".
Sicer pa Bogovič izpostavlja, da so trdo delo, načelnost, etičnost in spoštovanje institucij države vodilo SLS. "Kje je danes SLS? Na strani ljudi. In kje je slovensko ljudstvo? Na ulicah in trgih," je spomnil. SLS je po njegovih besedah odgovor na to, kar danes zahteva ljudstvo. Poudaril je, da je upornik po duši, da so "zemlja, delo, spoštovanje in demokratični dialog z ljudmi" njegovo vodilo v vsakodnevnem političnem sodelovanju.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Poslanec SLS Jakob Presečnik je dejal, da je podpora novemu predsedniku zelo pozitivno sporočilo. "To je sporočilo, da je mogoče pridobiti k sodelovanju tudi tiste, ki imajo morda kakšen pomislek glede prihodnjega vodenja ali prihodnje poti stranke," je dejal.
Nekaj takih pomislekov je bilo že pred in tudi med samim kongresom. Udeleženci kongresa SLS so spregovorili tudi o pričakovanjih glede prihodnosti stranke, zlasti v luči aktualnih političnih dogodkov in odločitev SLS. Nekaj trenj pa je povzročil tudi neuspešen predlog za kandidaturo Larisa Gaiserja.
Starosta SLS Franc Zagožen je ocenil, da Gaiser ni zagotavljal nobene kontinuitete stranki, pač pa je bila po njegovem mnenju njegova kandidatura poskus prevzema SLS s strani drugih političnih opcij, da bi stranka skrenila z začrtane poti. "Ne morem vseh naštevati. Verjetno je bil delegiran od SDS, a verjetno še od koga," je dejal in poudaril, da ima SLS veliko nasprotnikov. "Kdor je hotel ljudski stranki škoditi, je imel praviloma široko podporo," je dodal.
Gaiser je Zagožnove očitke zavrnil in poudaril, da so njegova stališča zelo jasna. "Dejstvo, da se me skuša popredalčkati, je tipično slovensko," je dodal.
Po mnenju nekdanjega predsednika SLS Marjana Podobnika pa bo Franc Bogovič, ki je edini kandidat za predsednika stranke, uspešen in dober naslednik Žerjava. Glede na slovenske razmere pa ocenjuje, da je SLS "med bolj enotnimi strankami".
Vodja poslancev SLS Mihael Prevc pa je prepričan, da bo Bogovič nadaljeval politiko, ki jo je začrtal Žerjav. Za težjo preizkušnjo stranke, kot je menjava vodstva, pa je izpostavil zadnje dogodke v stranki v luči aktualnega političnega dogajanja. Stranka je namreč stopila v opozicijo in se odpovedala sodelovanju v novi vladi.
Delegati so sicer danes volili tudi ostale organe stranke. Za podpredsednike SLS sta bila tako znova izvoljena dosedanja podpredsednika Janez Tomšič in Olga Franca, poleg njiju pa še Jasmina Opec. Izvolili so še člane glavnega, izvršilnega in nadzornega odbora.