Möderndorfer je v nagovoru izpostavil predvsem gospodarsko, finančno in politično situacijo v državi, ki je po njegovem pokazatelj, da je sprememba v državi nujno potrebna.
Novelo zakona o vladi in prenos tožilstva pod pristojnost notranjega ministrstva, ki ju je v začetku mandata vpeljala Janševa vlada označil "z najslabšo možno prvo odločitvijo". Poleg tega je po njegovem aktualna vlada kljub zavezam iz koalicijske pogodbe nadaljevala tako z ideološkim kot kulturnim bojem.
Kot svetle izjeme Janševe vlade pa je Möderndorfer izpostavil sprejem pokojninske reforme in skorajšnjo potrditev delovnopravne zakonodaje.
V svojem nagovoru v imenu predlagateljev nezaupnice se je dotaknil tudi poročila Komisije za preprečevanje korupcije, ki najbolj bremeni prav SDS in PS. Kot je v okviru tega izpostavil Möderndorfer je PS svoj del politične odgovornosti sprejela. Ob tem se je Zoranu Jankoviću zahvalil, da se je umaknil z vrha PS in s tem iz državne politike.
V zvezi z predlagano kandidatko za mandatarko Alenko Bratušek je Möderndorfer poudaril, da se mu slednja zdi kompetentna kandidatka, ki bo svojo funkcijo opravljala z iskanjem širšega soglasja med različnimi strankami.
Razprava o konstruktivni nezaupnici se nadaljuje s predstavitvijo Bratuškove, ki ji bo sledil nagovor premiera Janeza Janše. Nato se obeta še predstavitev stališč poslanskih skupin in daljša razprava, ki se bo s tajnim glasovanjem o kandidatki za mandatarko verjetno končala šele pozno zvečer.