Dekleta kot vzrok navajajo boljše možnosti za kariero, fantje pa željo po večjem zaslužku.
Mladi na Hrvaškem doživljajo večino držav EU kot bolj organizirane družbe, v katerih je manj korupcije, osebni uspeh pa je odvisen od lastnih sposobnosti, izobraževanja in talenta. Svojo prihodnost vidijo v Veliki Britaniji, Nemčiji, Avstriji ali skandinavskih državah, pogosto so omenjali tudi Švico, ki sicer ni članica EU.
Približno 40 odstotkov vprašanih bi najrajši odprlo zasebno podjetje, 35 odstotkov bi jih službo iskalo pri drugih delodajalcih, med njimi pa le dva odstotka želita delati v neprofitnem sektorju. Četrtina anketirancev bi sprejela službo v javnem sektorju, ker verjamejo, da jim zagotavlja dolgoročno zaposlitev.
Svoje znanje o EU so ocenili kot povprečno, dve tretjini pa jih pričakujeta, da bo polnopravno članstvo Hrvaške, ki se bo predvidoma začelo 1. julija 2013, pomenilo korist za mlade ljudi.
Ko gre za vstop Hrvaške v območje evra, ima le 22 odstotkov ima pozitivna pričakovanja, saj uvedbo skupne valute povezujejo z nižjim življenjskim standardom.
Raziskavo so izvedli med 500 hrvaškimi državljani v petih mestih - Zagrebu, Splitu, Reki, Osijeku in Varaždinu. Anketiranci so bili stari med 18 in 25 let.