Marjan Trček

Poslovil se je slovenski tenorist

G.G./STA
16. 8. 2016, 15.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

V 60. letu starosti je preminil tenorist Marjan Trček, ki je bil več let član Slovenskega okteta. Trček, ki se je doma in v tujini uveljavil kot koncertni in operni pevec ter nastopal s priznanimi orkestri in dirigenti na tujih in domačih festivalih, je v Slovenskem oktetu pel med letoma 1992 in 1996 ter ponovno od leta 2010.

Spletna stran Slovenskega okteta.
Marjan Trček je pogosto nastopal na Slovenskih glasbenih dnevih.

Trček, rojen 8. novembra 1957, je pevsko izobrazbo dobil na Srednji glasbeni šoli v Ljubljani ter na Akademiji za glasbo pri profesorici Evi Novšak Houška. Izpopolnjeval se je na pevskih tečajih pri Marjani Lipovšek in Alfredu Burgstallerju.

Na koncertnih odrih je poustvaril več deset vokalno instrumentalnih del klasičnega koncertnega repertoarja, od zgodnjebaročnih do sodobnih. Sodeloval je z ljubljansko in mariborsko opero, kjer je oblikoval več kot 20 liričnih opernih in operetnih vlog, od grofa Almavive v Rossinijevem Seviljskem brivcu, Nemorina v Donizettijevem Ljubezenskem napoju, Fentona v Verdijevem Falstaffu, Tamina v Mozartovi Čarobni piščali do Gabriela von Eisensteina v Straussovem Netopirju.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Nastopal je na festivalih, kot so Dubrovniški poletni festival, Varaždinske barokne večeri, Puljsko ljeto, Ljubljana festivalu, Glasbeni september v Mariboru, Festival sodobne glasbe Kogojevi dnevi in Festival za staro glasbo Radovljica.

Pogosto je nastopal na Slovenskih glasbenih dnevih, kjer je poustvaril veliko prvič izvedenih del. Poseben odnos je imel do komorne vokalne glasbe, še posebej raziskovanja in izvajanja stare glasbe ob spremljavi lutnje in samospeva. Umetnost petja je prenašal na mlade pevce na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana.

Za svoje delo je prejel več priznanj, med drugim je prejemnik odlikovanja zlatega častnega znaka svobode RS, s katerim je leta 1996 predsednik republike ob 45. obletnici delovanja odlikoval oktet za zasluge na vokalno glasbenem področju. Leta 2001 je bil imenovan za častnega člana Slovenskega okteta.