DNS sicer ne želi posegati v svobodo govora omenjenih institucij. A kot pojasnjujejo, institucija z objavo odgovorov pred objavo novinarskega prispevka, novinarju onemogoči ekskluzivno objavo in povzroči, da objava v mediju izgubi na pomembnosti in pozornosti.
Takšna praksa je zato po mnenju društva novinarjev lahko manever tistih, o katerih novinarji poročajo, da zmanjšajo odmevnost določenega medijskega poročanja. Omenjeno ravnanje je lahko tudi posledica slabega profesionalnega odnosa subjektov, ki komunicirajo, dodajajo v DNS.
Ob tem so v društvu opozorili, da novinarji v skladu s kodeksom ne smejo zamolčati pridobljenih informacij, če so te ključne za razumevanje obravnavane teme. Društvo novinarjev Slovenije institucije poziva, naj odgovore na novinarska vprašanja objavijo po objavi prispevka v mediju.
Zakaj se odgovora novinarju in objavi odgovor istočasno na spletu
Društvo novinarjev Slovenije (DNS) opaža, da v zadnjem času nekatera podjetja, banke in javne institucije uvajajo prakso, da ob odgovoru na novinarsko vprašanje, odgovor hkrati objavijo tudi na svojih spletnih straneh. Tako prakso DNS ocenjuje kot problematično, je upravni odbor društva zapisal v sporočilu za javnost.