Tožilstvo v obtožnici, ki je dolga 631 strani, trdi, da so člani združbe trgovali s kokainom, heroinom in konopljo ter sodelovali pri nakupu ali prodaji droge, prevozu denarja in kraji elektrike za delovanje laboratorijev, v katerih so gojili konopljo. Drogo so obtoženi prodajali drugim preprodajalcem in uživalcem, med njimi so bili člani motoristične skupine Hells Angels iz Slovenije.
Tožilec Aljaž Britvič vsem obtoženim, med katerimi sta tudi dve ženski, očita vpletenost v hudodelsko združbo, ki je delovala tudi v Bosni in Hercegovini in v Srbiji oziroma so bili tam njeni šefi. Združba še ni razkrita v celoti, delovala pa naj bi pod okriljem Kavaškega klana, "za katerega je splošno znano, da gre za izjemno nasilno mednarodno hudodelsko združbo", je zapisal v obtožnici. Vodja kriminalne združbe naj bi bil Srb Miloš Joksimović in je živel v Kranju, a je pred aretacijo zbežal iz Slovenije.
Laboratoriji v Ljubljani
Združba naj bi bila sestavljena iz treh podcelic, in sicer Slovencev, ki so v najmanj treh stanovanjskih hišah v Ljubljani in okolici proizvajali večje količine konoplje, pri tem pa so si člani nudili medsebojno pomoč pri proizvodnji konoplje na posameznih lokacijah. Skupina, imenovana Srbi, je konopljo gojila v najmanj sedmih stanovanjskih hišah v Ljubljani in v eni v Miklavžu na Dravskem polju. Tretja skupina pa je delovala na območju Avstrije in je od odkupovala konopljo, ki jo je član združbe vozil iz Slovenije, poroča Večer.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Eno skupino naj bi po poročanju časnikov vodil Jeseničan Sani Denić, ki naj bi organiziral nabavo in distribucijo droge, prevzemal denar, sporočal lokacije kurirju in skrbel tudi za prevzem dokumentacije od brata Denisa Denića. Sani Denić je po prepričanju policije tudi proizvajal amfetamin in organiziral pridelovanje večje količine konoplje, sodeloval pa je tudi pri tihotapljenju različnih vrst orožja. Bratov Denić za zdaj ni v obtožnici, proti njima se ni vodila niti sodna preiskava, saj sta na begu.
V kehi je imel internet
Med obtoženimi pa je tudi Aleš Zupančič, ki je priprt ali zaprt od leta 2020, obsojen pa je bil kot vodja druge skupine, ki je preprodajala prepovedane droge. Zaradi teh očitkov je bil nepravnomočno obsojen na 12 let in pol zapora.
Joksimovićeva združba naj bi sicer delovala od pomladi 2021 do januarja letos, Zupančič pa naj bi konec leta 2021 iz pripora sodeloval pri treh prodajah kokaina. Ob premestitvi iz pripora na Povšetovi v Ljubljani v Koper so pri njem namreč našli prenosni računalnik z vgrajenim USB-modemom, ki je omogočal internetno povezavo, še poročajo mediji.