Kavaški klan

Klemen Kadivec o strogem režimu v priporu; ponoči mu pazniki trikrat prižgejo luč

J.V.
30. 6. 2023, 13.45
Deli članek:

Domnevni vodja slovenske celice Kavaškega klana se je razgovoril o razmerah v celjskem priporu, kjer pričakuje epilog sodnega postopka v Ljubljani.

Damijana Žišt/Večer
Domnevni šef slovenske celice Kavaškega klana Klemen Kadivec.

Klemen Kadivec, domnevni vodja slovenske celice Kavaškega klana, je v celjskem priporu v zelo strogem režimu, poroča Večer. Razlog, da je v izolaciji, naj bi tičal v varnostni oceni, da je ogrožen, je bilo slišati na enem od sojenj, ki poteka pred ljubljanskim okrožnim sodiščem. Vendar kakšni so ti varnostni razlogi, Kadivec in njegov zagovornik Branko Gvozdič ne vesta. Vodstvo celjskega zapora odvetniku na vprašanja glede priporniškega režima njegovega klienta ne odgovarja, zato je prepričan, da se tako strog režim nad Kadivcem izvaja nezakonito. "Če odgovorov na naša vprašanja, kakšni so varnostni razlogi za poseben režim mojega klienta, ki bi si jih v URSIKS lahko tudi preprosto izmislili, ne bomo dobili v Sloveniji, se bomo za pomoč obrnili na pristojne ustanove v tujini, " je napovedal Gvozdič.

Izolacija, dvojne rešetke, slab zrak, vročina

"V sobi sem sam, kar je sicer v redu. Na oknu so nameščene dvojne rešetke, okno se lahko zelo malo odpre, tako da je v sobi vroče in slab zrak. Moj sprehod, ki traja dve uri dnevno, kar je zakonsko določeno, ne poteka na istem dvorišču kot za druge pripornike. Na sprehodu hodim in telovadim, da ostajam v kondiciji. Predvsem v psihični, ker me tale izolacija, za katero ne vem vzroka, počasi ubija. A se ne bom zlomil, kot bi si želeli nekateri v policiji in na tožilstvu. Na sodišču bomo dokazali, so očitki zoper mene povsem neutemeljeni. V fitnes ne smem, ker so tam drugi priporniki. Lahko govorim s pravosodnimi policisti, ki so sicer prijazni, a redkobesedni. Obiski staršev, ki me obiščejo enkrat tedensko, potekajo v navzočnosti pravosodnega policista in sodnika ali sodnice celjskega okrožnega sodišča. Pred obiskom in po njem pravosodni policisti pri meni opravijo osebni pregled. Tako me pregledajo tudi, ko me policijski specialci peljejo na sodišče in ko me pripeljejo nazaj v pripor," je za Večer povedal Kadivec.

Na pladnju mu prinesejo šest istih jedi ...

Tudi glede hrane zanj veljajo posebna pravila. Do začetka maja je lahko v pripor oziroma na sodišče, ko potekajo obravnave pozno v popoldan, naročal pri zunanjem gostincu in jo plačal sam, zdaj te pravice več nima. Je zaporniško hrano, za katero pravi, da ni slaba. Velja pa zanj posebno serviranje. "Ko sem v priporu, mi hrano prinašajo iz kuhinje v sobo, kjer bivam. To je videti tako, da mi na primer iz kuhinje na pladnju prinesejo šest skodelic iste juhe, šest jabolk …, in potem pravosodni policist, ki je navzoč, izbere eno juho, jabolko … in mi jo izroči. Ne vem, zakaj to počnejo, nihče mi nič ne pove, menda pa zaradi varnosti, da me ne bi kdo zastrupil," je pojasnil Kadivec. Razkril je tudi, da mu v času nočnega počitka v sobo trikrat pridejo pravosodni policisti in prižgejo luč, nato pa ugasnejo. Odvetnik Gvozdič je prepričan, da se Kadivcu na ta način onemogoča osemurni nepretrgan nočni počitek, kar pa že negativno vpliva na zbranost pri izvajanju glavne obravnave ter na njegovo pripravljenost, navaja Večer.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu