Eritrejski državljan Coco Filip Faragal je včeraj na ljubljanskem okrožnem sodišču zavrnil očitek poskusa uboja Maje G. lani jeseni v Plečnikovem podhodu. Trdi, da ima dokaz, da se je v kritičnem času nahajal na britanskem veleposlaništvu.
Kaznivo dejanje naj bi Eritrejec zagrešil 15. novembra lani okoli 17.30 ure. V Plečnikovem podhodu naj bi oškodovanko, tudi brezdomko, nekdanjo sostanovalko, z roko najprej udaril v obraz, jo zmerjal in pozival k pretepu, stekel stran, se vrnil in jo z nožem zabodel v trebuh. Zaradi poškodovane arterije je močno krvavela, njeno življenje je bilo v nevarnosti. Faragal je po napadu zbežal, a so ga policisti hitro prijeli. V primeru priznanja mu je sicer tožilka Maja Ulčar ponujala šest let in pol zapora. Za poskus umora je sicer zagrožena kazen od pet do 15 let zapora. Svojo nedolžnost bo možakar tako dokazoval med sojenjem.
Znorel zaradi televizijskega priključka
Faragal je pred leti nastopal na straneh črnih kronik. Na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča je sedel zaradi očitka poskusa uboja, a se je med sojenjem izkazalo, da je šlo "le" za povzročitev lažje telesne poškodbe.
Kaznivo dejanje jegrešil 29. novembra 2017 v Savljah, ko je v tako imenovanem hotelu social, v katerem sobe najemajo ljudje s socialnega roba, z neznanim ostrim predmetom napadel soseda in ga zabodel pod levi rebrni lok, rano pa mu je povzročil tudi na trebuhu in stegnu. V spor je bilo sicer vpletenih več stanovalcev, kriv pa je bil priključek kabelske televizije. Kako koli. Faragalu je sodišče prisodilo leto dni in 11 mesecev zapora, po odsluženi kazni pa še izgon za štiri leta iz države. Obsojen pa je bil že prej; leta 2015 na šest mesecev pogojnega zapora zaradi nasilništva, leta 2012 pa si je z ropom prislužil dve leti.
Ni ga mogoče izgnati v domovino
A ker je bivanje Eritrejca pri nas urejeno na podlagi dovolitve o zadrževanju, ki jo predpisuje zakon o tujcih in ker sodi v kategorijo tujcev, ki jih ni možno odstraniti v izvorno državo, možakar ostaja v Sloveniji. Po domače povedano, ne smemo ga poslati v Eritrejo, ki je že desetletja ujetnica vojaške diktature, v druge države pa tudi ne, saj bi ga ob prvi priliki poslale nazaj k nam.