Črna kronika

Mark Zuckerberg postal tretji član kluba sto milijard.

kl
11. 8. 2020, 16.00
Posodobljeno: 11. 8. 2020, 20.48
Deli članek:

Pridružil se je Billu Gatesu in Jeffu Bezosu.

splet
Mark Zuckerberg

Ustanovitelj Facebooka je tako postal najmlajši "centimiljarder", kot so finančniki nadeli ime tistim, katerih bogastvo je ocenjeno na vsaj sto milijard dolarjev.

Sicer mu do prvega mesta manjka še kar nekaj. Jeff Bezos (Amazon) je po podatkih finančnega časnika Bloomberg "vreden" 190 milijard, sledi pa mu Bill Gates (Microsoft) s "samo" 112-imi milijardami.

Marku Zuckerbergu je k preskoku 100 milijardne točke posredno pomagal tudi ameriški predsednik Donald Trump z napovedjo, da bo prepovedal uporabo kitajske aplikacije Tik Tok. To je povzročilo silovit skok delnic Facebooka.

Sicer pa je Mark v času, ko ameriška ekonomija doživlja enega večjih padcev, zaslužil 22 milijard dolarjev.

In za kaj centimilijarder porablja svoj denar? Rad ima nepremičnine in zato kupuje velika posestva, na katerih se lahko umakne pred radovednimi očmi javnosti. Veliko porabi tudi za svoj PR (odnose z javnostmi), velike vsote pa donira tudi humanitarnim organizacijam - doslej naj bi doniral že več kot 2 milijardi dolarjev.

Je pa zaradi odebeljene denarnice nagradil tudi delavce Facebooka. Tako bodo od sredine prihodnjega leta tisti, ki bodo to želeli, lahko delali od doma, vsakemu, ki se bo za to odločil, pa bo pri tem pomagal s 1.000 dolarji za nakup potrebne opreme.

Koliko sploh je 100 milijard dolarjev?

Ljudje v vsakdanjem življenju operiramo z veliko manjšimi številkami in pravzaprav nimamo prave predstave, kako velika številka je 100 milijard. Pri spodnjem računanju pa bomo zaradi lažje predstave privzeli, da sta ameriški dolar in evro enakovredna - čeprav je evro v resnici vreden malo več. 

Pa začnimo takole. Če bi 100 milijard dolarjev razdelili med celotno človeštvo, bi vsak dobil 12,5 dolarja - če upoštevamo, da nas je trenutno 8 milijard. Ne zdi se veliko, kajne?

Vendar: Slovenski proračun je bil lani težak 10 milijard evrov, kar je približno toliko dolarjev. Tako bi s 100 milijardami lahko našo državo financirali naslednjih 10 let, če se poraba ne bi spreminjala. Prav tako ne zveni nič zelo posebnega.

Ali poglejmo še z enega zornega kota. V Sloveniji je bilo konec januarja letos delovno aktivnih 895.400 oseb. Če privzamemo  podatek, da je poprečna mesečna neto plača na delavca lani znašala 1.215 evrov neto, to pomeni, da so vsi delovno aktivni Slovenci v mesecu dni zaslužili malo več kot milijardo evrov. Za sto milijard bi vsi (!!!) zaposleni Slovenci morali delati 8 let in 4 mesece, da bi jih zaslužili.

Pa poglejmo še takole: poprečni zaposleni Slovenec (recimo mu Janez Novak) je torej lani na mesec po podatkih Statističnega urada zalužil 1.215 evrov neto. Če bi ta znesek bil stalen,bi Janez Novak za to, da bi zaslužil 100 milijard, moral delati 6,858.710 let - z besedami: šest milijonov osemsto oseminpetdeset tisoč sedemsto deset let.In da pri tem ne bi porabil niti centa.

Slovenski premier, ki na mesec zasluži približno 5.000 evrov, bi za sto milijard moral delati nekaj manj. Le milijon in 666 tisoč let. Nekaj let gor ali dol ..

No, toliko je sto milijard.