O testu, ki ga je opravil ameriški predsednik in se potem hvalil z rezultati, je ameriškega predsednika spraševal poročevalec kanala Fox News, Chris Wallace, in ga izzval s trditvijo, da je test zelo lahek. "Tudi sam sem opravil test, potem, ko sem slišal, da ste ga opravili," je dejal ameriškemu predsedniku v intervjuju. "In ni ... torej, ni ravno najtežji test. Tam je na primer slika in ob njej vprašanje: 'Kaj je to' in na sliki je slon," je izzval Trumpa.
"Gre za napačno interpretacijo," je na to odgovoril Trump in pojasnil, da so začetna vprašanja zelo lahka, zadnjih pet pa je zelo težkih. "Zagotavljam vam, da zadnjih pet vprašanj ne bi znali rešiti," je Trump izzval Wallacea in dodal, "Tudi Joe Biden (njegov najverjetnejši demokratski protikandidat na volitvah - op, KL) nanje ne bi znal odgovoriti".
Test, s katerim se hvali Trump, je pod drobnogled vzel tudi novinar britanskega časopisa The Guardian, Max Benwell, ki je test prav tako opravil.
Ne gre za test, ki bi meril inteligenco, pač pa za test, ki je namenjen prepoznavanju motenj v zaznavanju, prepoznavanju, razumevanju, spominu in drugih možganskih funkcijah. "Pravzaprav z njim odkrivajo zgodnje znake demence oz. Alzheimerjeve bolezni," je pojasnil avtor testa, nevrolog Ziad Nassredine. Test se imenuje MoCA Test (Montreal Cognitive Assessment - montrealska ocena kongnitivnih sposobnosti) in je nastal leta 1996.
Novinar Benwell je sicer opravil na spletu opravil verzijo, ki ni čisto enaka tisti, s katero se hvali ameriški predsednik, vendar se vprašanja samo malenkostno razlikujejo. Tako na primer v vprašanju za prepoznavanje živali ni bilo slona, pač pa nosorog.
Je pa v svojem članku potrdil, da je test v začetku zares lahek. Test tako na primer od reševalca zahteva, da nariše kocko, ali pa uro, ki kaže "deset čez enajsto", pa da recimo prepozna in poimenuje živali na sliki.
Sledi težji del, v katerem mora reševalec šteti "vzvratno" od 100 proti 1 tako, da vsakič od prejšnjega števila odšteje recimo 7. (npr. 100, 93, 86, 79, 73 ...)
Zadnjih pet vprašanj, za katera Trump trdi, da nanje Foxov novinar in njegov politični tekmec ne bi znala odgovoriti, so v resnici težja, piše Guardian, vendar oseba z normalno delujočimi možgani z njimi ne bi smela imeti težav.
Peto vprašanje od zadaj tako od reševalca zahteva, da ponovi stavek, ki se prikaže na ekranu za kratek čas. Naslednje, četrto, reševalca napoti, da v minuti našteje čimveč besed na določeno črko, recimo "F".
V tretjem od zadnjih petih vprašanj, se od reševalca pričakuje, da bo znal najti besedo, ki povezuje dve drugi besedi - npr. besedi "avtomobil" in "vlak" povezuje beseda "promet", besedi "jabolko" in "pomaranča" povezuje beseda "sadež"
Predzadnje vprašanje preverja spominske sposobnosti reševalca. Ta mora ponoviti sosledje petih naključnih besed ali številk, ki se prikažejo na ekranu. Najprej po eni minuti in potem še po petih minutah.
In zadnje izmed "najtežjih vprašanj" od reševalca pričakuje, da bo napisal datum, uro in kraj, v katerem se nahaja v tem trenutku.
"Trumpova trditev, da je zadnjih pet vprašanj natežjih, je zaskrbljujoča," piše Max Benwell, "ker niso težka."
Preden pa začnemo postavljati diagnozo iz naslanjača, pa moramo pretehtati dve možnosti. Ali so za Trumpa zadnja vprašanja res bila tako zelo težka, ali pa je to rekel samo zato, da bi izpadel pametnejši od Joea Bidena.
V istem intervjuju, poudarja Benwell, je Trump tudi zatrdil, da ima listo, po kateri imajo ZDA najnižjo stopnjo smrtnosti zaradi Covid-19 na svetu. Pogled na listo pa razkrije, da je Amerika na listi deseta od samo dvanajstih naštetih držav.
Trumpovo razumevanje realnosti je že večkrat bilo postavljeno pod vprašaj in tisti, ki njegove izjave podrobneje spremljajo, so od začetka njegovega mandata pred štirimi leti našteli že več kot 20.000 laži ali napačnih dejstev, za katera je Trump trdil, da so resnična.
"Zdi se, da nismo izvedeli nič novega," članek zaključi Benwell, "On je ploden lažnivec in samo-povzdigovalec, kar sta dve stvari, ki bi nas morale skrbeti. Ker bi se ob njegovih trditvah, da je "stabilni genij" morali vprašati: koliko zares brihtnih ljudi se hvali s svojim intelektom, in to na tako zavajajoč način?"