Slovenija je med zadnjimi državami v Evropski uniji, ki uvaja možnost za sklenitev predporočne pogodbe, na podlagi katere se par pred poroko ali pozneje dogovori, kako bo z delitvijo premoženja, če pride do razveze. Predporočno pogodbo pa lahko podpišejo tudi tisti, ki živijo v zunajzakonski skupnosti. In kakšno mnenje imajo o predporočni pogodbi naši znani Slovenci?
Ana Klašnja
»Če sem iskrena, o tem nikoli nisem razmišljala, kar je po eni strani tudi logično, saj ni nihče od naju prinesel v zvezo milijonov. Tisti, ki jih imajo, pa so upravičeno lahko bolj zaskrbljeni. Menim, da vsaka zveza temelji na zaupanju, in če tega ni, potem je vse brez pomena. Se mi pa zdi dobro, da imajo tisti, ki si to želijo, možnost skleniti tako pogodbo. Je pa res, da se morata oba s tem strinjati, saj če je to želja samo enega, ni v redu.«
David Urankar
»Z Ajdo predporočne pogodbe nimava, saj pričakujem, da ne bova nikoli imela priložnosti, da bi jo uporabila. Zdrav in iskren odnos je več vreden kot vsaka pogodba. Sicer pa menim, da je najbolje, da pri morebitnem razhodu zmagata razum in zdrava pamet. Če se poročiš s figo v žepu in že takrat razmišljaš o možnostih za razhod, pa je razlog za predporočno pogodbo upravičen.«
Anja Križnik Tomažin
»Jaz sem poročena že toliko let, da na kaj takega niti pomislim ne več. Ko sva vstopala v zakon, nihče od naju ni imel nekega premoženja, zato predporočna pogodba tako ali tako ne bi prišla v poštev. Podpiram pa to, da imajo zdaj pari možnost, da se odločijo za podpis pogodbe. Nekateri imajo namreč radi vse črno na belem.«
Desa Muck
»Tam, kjer sta ljubezen in zaupanje, ni potrebna nobena pogodba. Jaz sem v prejšnjih zakonih samo pobrala osebne stvari in šla. Vse sem pustila in ni mi žal, pa čeprav je bilo treba potem malo zategniti pas. Ni mi bilo do tega, da bi po sodiščih prala umazano perilo in se borila za svoj delež, pa čeprav sem sodelovala pri vlaganju. Z zdajšnjim možem niti pomislila nisva, da bi stvari delila tako – to je moje, to je tvoje. Zato se za predporočno pogodbo ne bi nikoli odločila, saj vsaka zveza temelji na zaupanju. Nisem se niti poročila čez noč in kar nekaj časa je trajalo, da sem zgradila odnos, ki me osrečuje.«
Tibor Baiee
»Glede na to, da v današnjih časih slišimo vse mogoče v stilu, kako se punce zaradi ljubezni 'prilepijo' kakšnemu, ki ima veliko pod palcem, bi se kar strinjal, da je predporočna pogodba dobra stvar. Razumem človeka, ki dolga leta gara, potem pa gre premoženje na pol. Sam pa priznam, da o čem takem nisem nikoli razmišljal. Še vedno verjamem v zaupanje. Glede na to, da smo ena zadnjih držav, ki uvaja to možnost, pa že mora biti nekaj na tem in se očitno obnese kot dobra praksa.«
Vesna Pernarčič
»Menim, da je predporočna pogodba odlična stvar. Bolje je namreč vse urediti prej, da ob razhodu ne prihaja do nesoglasij, slabe volje ali celo sovraštva. Strinjam se, da se lahko dva odrasla o vsem dogovorita, še toliko bolje pa je, da to spravita na papir in je to ena od možnosti. Sama pa se za podpis predporočne pogodbe ne bi odločila. Razen če bi bil v partnerski zvezi kakšen dvom, potem bi najbrž proučila tudi to možnost.«
Sašo Hribar
»Sam sem še iz tistih časov, ko so veljale neke vrednote, spoštovanje, poštenost, zvestoba. Ko se zaljubiš, je prisotna kemija in lahko delaš tudi neumnosti, z leti to prerase v odnos, in zato nikoli niti pomislil nisem, da bi kakršen koli dogovor spravljal na papir. Danes so drugačni časi, tudi v poslovnem svetu padejo pogodbe, saj imajo najpomembnejšo vlogo odvetniki. Nekako pa razumem, da v današnjem svetu obstajajo tudi lovci na denar in premoženje. Če je samo kanček dvoma, je smiselno skleniti predporočno pogodbo.«
Jagoda Batagelj
»Z možem nisva o tem nikoli razmišljala. Rada se imava, in zato niti pomisliva ne, da bi šlo kaj narobe. Pred poroko sva bila skupaj enajst let, zato dobro poznava drug drugega in imava tudi skupne finance. Ko pa gre za poroke na hitro ali če dva nista prepričana oziroma menita, da se ne poznata dovolj dobro, je pa predporočna pogodba lahko dobra rešitev. Menim, da če ima kdo kakšne dvome, potem je kljub vsemu bolje, da se stvari prej dorečejo, da se jih da na papir in podpiše.«