Tragičen primer Natashe Ednan-Laperouse, ki je julija 2016 osupnil britansko in evropsko javnost, se je v teh dneh znova zavihtel na naslovnice britanskih medijev. Natasha, ki je imela alergijo na sezam, je takrat zaradi hude alergične reakcije umrla na letu v Nico. Pojedla je sendvič, ki ga je pred tem kupila na letališču in ki na embalaži ni imel označeno, da sestavine vključujejo tudi sezam. Ta teden bo resnico o dogajanju iskal britansko sodišče, pred katerim bodo morali pričati tudi najvišji šefi trgovske verige Pret a Manger, ki je na svojih policah ponujala domnevno sporno označeno živilo.
Spregovoril tudi oče
Natasha je po hudem napadu obležala na tleh v letalu, kljub prizadevanjem mladega zdravnika, ki je bil na letu prisoten zgolj po naključju, je izgubila zavest in doživela srčni napad. Oživljanje je bilo neuspešno, zdravniki v bolnišnici v Nici, kamor so jo prepeljali takoj po pristanku, so lahko le še potrdili njeno smrt.
Spregovoril je tudi Natashin skrušeni oče Nadim, milijonar in lastnik slavne trgovine z igračami Wow Toys. »Gre za vsakodnevno bitko, bolečina je neopisljiva,« pravi oče, ki je svoji hčerki življenje poskušal rešiti z dvema odmerkoma njenega zdravila proti alergiji in injekcijo adrenalina. Bilo je zaman, alergična reakcija je bila prehuda. »Soproga, sin in jaz, zdaj tričlanska družina, se še vedno privajamo na življenje brez naše ljube deklice. Vse kar rečemo ali storimo nas spomni na to, da je ni več med nami; njena prazna spalnica, šolska uniforma, ki visi v njeni omari, njena potovalna torba, ki jo je spakirala za dopust v Nici in ki je nikoli nismo razpakirali,« je za britanski The Sun opisal oče.
Pravna vrzel
Sezam je sicer eden od 14 alergenov, ki jih je v skladu z zakonodajo EU treba označiti na embalaži predpakiranih izdelkov, ki jih ne pripravijo na kraju samem. Domneva se, da je v tem primeru sezam vsebovala bageta oziroma že samo testo zanjo. Pravna vrzel podjetjem namreč omogoča, da v primeru živil, ki jih v kuhinji v trgovini sami pripravijo še isti dan, določenih sestavin ni treba označiti na embalaži, zadostuje namreč, da sestavine navedejo pri blagajni in na prodajni polici. Sodna preiskava, ki bo vrhunec dočakala v tem tednu, bi lahko v Združenem kraljestvu privedla do sprejetja precej strožje zakonodaje na področju označevanja izdelkov.