Razžalitev

Publicist dobil bitko z bivšim partijcem

S.S./Novice Svet24
30. 6. 2018, 20.20
Deli članek:

Ljubljanski višji sodniki so zavrnili pritožbo Janeza Zemljariča zoper sodbo okrajnega sodišča v Sevnici, ki je publicista Romana Leljaka oprostilo razžalitve nekdanjega partijskega in potem tranzicijskega veljaka.

Primož Lavre
Roman Leljak se je posvetil razkrivanju delovanja nekdanje varnostno obveščevalne službe Udba.

Zemljarič je Leljaka tožil zaradi izjave: »Novi zakon pa pravi, da smo vsi enaki: tako žrtve kot njihovi rablji, na primer tudi Janez Zemljarič.«

Besede je Leljak izrekel aprila 2014 na pogovornem večeru SDS v Kulturni dvorani Sevnica z naslovom »Referendum – nezaupnica vladi, ki zapira arhive Udbe in uničuje Slovenijo«. Izjava se sicer nanaša na leto 1975, ko je bil Zemljarič prvi mož Udbe in naj bi naročil umor hrvaškega emigranta Nikice Martinovića v Celovcu.

Primož Lavre
Janez Zemljarič

Za Leljaka predlagal zapor

Zemljarič je očitke ostro zavrnil in pojasnil, da je opravljal vidne politične funkcije in ima ugled, nikoli tudi ni bil kaznovan, zato ga je Leljakovo »načrtno blatenje« prizadelo, razžalilo in mu poslabšalo zdravstveno stanje. Po mnenju Zemljaričevega pooblaščenca pa je Leljaka vodila oziroma ga vodi »želja po samopromociji ali drugi interesi«. Zanj je predlagal celo dva meseca zapora. A je sodišče na prvi stopnji presodilo, da je bila izjava izrečena v kontekstu spreminjajoče se zakonodaje o arhivskih gradivih. Zasebni tožnik Zemljarič je bil, kot pravi, razžaljen, a gre po mnenju sodišča pri tem za subjektivno oceno in Leljak ni imel naklepa storiti kaznivo dejanje.

Arhiv časnika Novice Svet24
Nikica Martinović (v sredini), ki ga je leta 1975 v Celovcu umorila Udba.

Stroške bo plačal zasebni tožnik

Leljak se je sicer branil, da je besede izrekel kot publicist in da je hotel razlike med starim in novim zakonom ponazoriti s primerom. »Nisem ga nameraval prikazati kot izvršitelja smrtne kazni, saj je jasno, da SDV ni izvrševala usmrtitev, ampak je to počela drugače. Resnico pa veva oba,« je med drugim dejal. Prepričal je tudi ljubljanske višje sodnike, ki so Zemljaričevo pritožbo zavrnili kot neutemeljeno in primer pravnomočno zapečatili, zasebnemu tožilcu so naložili še plačilo 360 evrov stroškov pritožbenega postopka, poravnati pa bo moral tudi stroške prvostopenjskega postopka.