Odbor PS SE za pravila in postopke je odločil, da se jim »do konca življenja prepove pravica do vstopa v Svet Evrope in PS SE« in da ne smejo sodelovati v nobeni dejavnosti Sveta Evrope, piše v resoluciji, ki so jo v četrtek sprejeli na poletnem zasedanju PS SE, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Med nekdanjimi člani PS SE, poslanci v svojih domovinah, ki jim je do konca življenja prepovedano delovanje v SE, je tudi predsednik SNS, novoizvoljeni poslanec Zmago Jelinčič. »Gre za brcanje organizacije, ki je v odmiranju in ki je že skoraj polovica normalnih držav, članic EU, ne jemlje več resno,« se je Jelinčič odzval na to svojevrstno prepoved približevanja.
Z Ukano do 25 tisočakov
Kot je navedeno v odločitvi omenjenega odbora PS SE, objavljenega na spletni strani SE, je bilo v neodvisni preiskavi ugotovljeno, da je Jelinčič julija 2012 prejel 25.000 evrov od enega od britanskih podjetij, ki je bilo vpleteno v primer »pralnica«. S tem je bil vzpostavljen sum, da je deloval v prid Azerbajdžana pri opazovanju volitev. Jelinčič o zadevi ni podal pisnega odgovora, kot so to od njega zahtevali preiskovalci, niti ni odgovoril na pismo, ki mu ga je poslal vodja odbora, in ni podal nikakršnih komentarjev.
»Sem se odzval na dva nesramna dopisa, narejena po diktatu določenih (Madžari pravijo Soroševih) lobijev, nakar so objavili, da nimajo nikakršnih pripomb in da je moja zadeva čista,« zdaj pravi Jelinčič.
Da so omenjeni tisočaki prišli kot podkupnina, še vedno zanika, trdi namreč, da je šlo za plačilo za prevod romana Toneta Svetine – Ukana.
Jelinčič ni na žgancih in vodi
Vprašali smo ga še, ali je tudi sam jedel azerbajdžanski kaviar, zaradi česar je afera dobila naziv Kaviargate, ali spal v luksuznih hotelih na račun te države. »Logično, da sem spal v hotelih, saj v Azerbajdžanu ne spijo pod šotori, tudi jedo normalno, ob kakšnem sprejemu pa je tudi kaviar, celo na sprejemih v Sloveniji. Kaviar je nekaj posebnega le za tiste, ki so na žgancih in vodi,« se je glasil njegov odziv.
Poleg tega nas je zanimalo, ali je bil v neposrednem stiku z vladajočo strukturo Azerbajdžana. »Seveda sem bil v stiku z vladajočo strukturo, saj sprejemov ne delajo pristaniški delavci,« je stresel odgovor iz rokava.
»Bolj bi me prizadelo, če bi mi prepovedali vstop v klub vinogradnikov Dolenje Zbure,« je Jelinčič zakrožil svoj odziv na celotno zadevo.