Črna kronika

Ajda izbrala Boston: Takole iz Amerike je Slovenija super dežela!

Revija Ženska, Ženska
27. 6. 2018, 18.01
Deli članek:

Ajda Stina Turek, slovenska glasbenica, ki študira džez na prestižni univerzi Berklee College of Music v Bostonu o prvem albumu, študiju v tujini in Sloveniji.

Osebni arhiv
Ajda Stina v Bostonu

Ajda Stina Turek, slovenska glasbenica, ki študira džez na prestižni univerzi Berklee College of Music v Bostonu, je za svoj prvi avtorski album z naslovom Sonder, za katerega je sama napisala glasbo in besedila v angleščini, poiskala najboljše glasbenike: pianistko Emi Nišida iz Japonske, kontrabasista Youngchae Jeonga iz Južne Koreje, bobnar pa je Yair Amster iz Izraela. Mehičan Luis Arturo Zavaleta Alcántara pa skrbi za njihovo zunanjo podobo, in sicer vse od fizične oblike albuma, promo fotografij do videospotov. Sicer pa vse njene pesmi govorijo, da je naše življenje lepo, zelo raznoliko, in da na svetu nihče ni sam!

»Presrečna sem, da sem lahko svojo glasbeno skupino v letošnjem marcu za nekaj dni pripeljala v svojo domovino, kjer so nas poslušalci na treh koncertih res lep sprejeli,« je začela Ajda Stina in se zahvalila slovenski AS Fundaciji, ki podpira domače talente s področja umetnosti, znanosti in športa. Tudi njo in njen projekt Sonder.

Prepričana je, da so njene skladbe dobre in kakovostno izvedene. »Takšen odziv sem dobila tudi od profesorjev z Berkleeja, tudi nekaj prvih ocen tako poznavalcev kot ljubiteljev je pozitivnih.« Za vsako skladbo namerava posneti tudi video spot, prvi je že pod streho. Hkrati si želi do avgusta letos opraviti vse svoje obveznosti, ki jih še ima, da bo potem lahko kakšen mesec dni doma. No, ne ves čas. »Štirinajst dni bom tako kot lani nastopala v Dubrovniku, v starem, znanem Troubadour Jazz Cafe.«

Lani je v Bostonu pripravila tudi enourni Ženski šov (one woman show), v katerem se je na humoren način dotaknila razlik med Slovenijo in Ameriko. »S profesorico Ano Guigui želiva s to predstavo, kjer me spremlja moj band, čim več nastopati po Bostonu,« nadaljuje.

Vedno bolj se spogledujem tudi z muzikalom. »Ta zvrst mi je čedalje bolj všeč, še posebej zato, ker mi tudi igranje na odru leži. Letos v Bostonu nastopam v znanem muzikalu Nine, kjer igram eno izmed glavnih ženskih vlog Lilliane La Fleur, pred dvema letoma pa sem igrala v muzikalu City of Angels tri malo manjše vloge. Bila sem presenečena, ker so se me ljudje zapomnili in me po nastopu ustavljali na ulici. Bil je krasen občutek.«

Osebni arhiv
S svojo najljubšo profesorico Nado Žgur

Pot v Boston

To, da je glasbeno nadarjena, sta njena starša (mama Vanda Klopčič in oče Matjaž Turek) seveda vedela. Nista pa vedela, kako bi ji pomagala, da bi lahko študirala na Berklee College of Music v Bostonu v ZDA.
»Najprej še pomisliti nisem upala, da bi kdaj tam študirala, čeprav mi je moja profesorica na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, Nada Žgur, ki je Berkleejeva alumna (diplomantka; op. ur.), o študiju tam čez velikokrat z navdušenjem pripovedovala. V bistvu me je kar mikalo, sploh, ker je ena najboljših na svetu, in ker je Amerika dežela džeza

Vendar so se ji možnosti za študij v Bostonu pošteno odprle šele julija 2013 na poletni džez šoli v Perugii v Italiji, ki jo vsako leto organizira Berklee v okviru Umbria Jazz festivala. Edina izmed devetinšestdesetih pevcev iz vsega sveta je čisto nepričakovano namreč prejela štipendijo v znesku po 10 tisoč dolarjev za vsa štiri leta študija. »Sliši se ogromno, a hitro vidiš, da se s tem finančne težave šele začnejo, saj ta znesek pokrije le četrtino letne šolnine, ki znaša okoli 40 tisoč dolarjev.« Potem je treba plačati še izdatke za stanovanje, hrano, knjige, prevoz itd. »Da si ne bi kdaj očitala, da nisem poskusila vsega, sem se udeležila še posebne avdicije za vpis na to univerzo v Münchnu in tam so mi štipendijo podvojili.«

To je starše in njo spodbudilo, da so začeli resno iskati manjkajoči denar. »Na koncu sta starša vzela posojilo, dobila pa sem tudi štipendijo AS Fundacije. In leta 2014 sem se vpisala v prvi semester Berklee College of Music v Bostonu, smer Vocal performance – Jazz. Bila sem presrečna!«

Osebni arhiv
Mednarodni bend, s katerim je posnela avtorski album Sonder, ki ga je marca letos na treh koncertih predstavila tudi v Sloveniji.

Kako ji gre?

Sprva je bila zelo na tesnem z denarjem. A dala je vse od sebe, in ker je dosegala najvišje točke pri študiju, so ji le-te prinesle tudi manjše denarne nagrade, s katerimi si je zmanjševala izdatke šolnine. »V vseh dosedanjih sedmih semestrih pa sem bila vpisana tudi na prestižno lestvico najboljših študentov na Berkleeju, Dean´s list,« je povedala.

Zaradi prejšnjih pevskih uspehov doma in čez veliko lužo je po končanih dveh semestrih dobila še štipendijo Ministrstva za kulturo RS in se tako lahko vpisala še v drugi letnik oz. tretji semester. »Kljub vsem tem prihodkom mi starši še vedo pomagajo. Zato se tudi med počitnicami, ko pridem domov, res trudim čim več nastopati, kar pa seveda počnem tudi z največjim veseljem, saj v petju neizmerno uživam. In ni lepšega kot se srečevati z našimi glasbeniki, s katerimi si potem izmenjujemo izkušnje in ja, imamo si res veliko povedati.«

Osebni arhiv

Uspehi

Zaupa nam, da ima že drugo leto tudi zaposlitev na Berkleeju. »Delam v pisarni kot Event Planning Assistant in pa Student Supervisor, kjer skrbimo za organizacijo dogodkov, tudi takšnih, na katere naša univerza k sebi povabi znane osebnosti iz ameriške glasbene estrade.« Tako je že sodelovala z Lionelom Richiejem, Lucindo Williams, Rito Moreno, Ellisom Marsalisom, njegovima sinovoma Delfeayom in Jasonom, marca letos pa z znanim džez pevcem Kurtom Ellingom.

»Seveda pa to pomeni, da se moj delovni dan začne ob šestih zjutraj in večinoma konča ob polnoči ali pa še pozneje. Za to, da vse gre, kot je treba, kljub nastopom in zadnje pol leta s pripravami in snemanjem albuma, moram res veliko delati in se neprestano truditi. In potem pridejo tudi uspehi

Osebni arhiv
Z družino: mamo Vando, očetom Matjažem in starejšima bratoma Lanom in Borom. Ko je bila majhna, so veliko hodili na izlete in v avtu vedno prepevali.

Šole tu in tam

Pravi, da učenje v ZDA ni tako stresno kot v Sloveniji. »V ZDA je res veliko pozitivnega spodbujanja in profesorji imajo vedno čas zate, po drugi strani pa je količina dela, vaj, nastopov, projektov, snemanj tako velika, da skoraj nimam prostega časa in zna biti res naporno, vendar je seveda vredno! Druga razlika, ki jo vidim, je ta, da je Berklee College svet v malem. Tukaj nas je pet tisoč študentov glasbe, od tega skoraj tisoč petsto pevcev različnih zvrsti, od rocka, popa, country glasbe, etna, latina, džeza itd., ki prihajajo z vseh koncev sveta. Zato je vzdušje mednarodno, vsi pa se neprestano srečujemo z različnimi kulturami, značaji in temperamenti, kar je z vidika študija glasbe in petja neprecenljiva dodana vrednost.«

Trenutno na tej univerzi poleg Ajde Stine študira še vibrafonist Vid Jamnik z Raven na Koroškem.

Osebni arhiv
Učila se je igrati violino in z njo ima tudi še nekaj načrtov.

Slovenija, moja dežela

»Takole iz Amerike je Slovenija super dežela! Seveda kot vsaka država ima tudi naša probleme, vendar od daleč spoznavam, da smo Slovenci v primerjavi z Američani preveč kritični do samih sebe, čeprav imamo pravzaprav vse, kar si želimo in potrebujemo. Imamo odlično hrano, povprečno dobro življenje, zdravo in lepo naravo, umetnost, glasbo, zgodovino. Pogoji življenja so vsekakor boljši, kot v ZDA. Brezplačno šolanje s subvencionirano prehrano, zdravstvo, različne socialne ugodnosti in še marsikaj bi se našlo, o čemer lahko v Ameriki le sanjajo. Moram tudi priznati, da zdaj bolj cenim Slovenijo kot sem jo prej,« pove in upa, da bodo to ljudje prebrali in si zapomnili njene besede.

Sicer pa omeni, da so ji Američani všeč, ker so odprti, prijazni in strpni. Spoštujejo vsakega in njegove individualnosti ne kritizirajo takoj in predvsem ne obsojajo vse na prvo žogo. »Vsak je pravzaprav lahko takšen, kot si želi, če le pri tem ne omejuje drugih!«

Preberite tudi: Težki časi za Lili Žagar. Kliknite TUKAJ!