Sosedski spor, ki se je končal z umorom v Zalogu, krvav družinski obračun v Izoli, brutalen umor na Krasu, "facebook" umor v bližini Krškega… To je le nekaj najhujših kaznivih dejanj, o katerih smo poročali v zadnjih tednih.
Najhujša kazniva dejanja se dogajajo v vseh družbah, v Sloveniji pa njihovo število celo upada. Statistika kaže, da se je v obdobju od leta 2000 do leta 2016 v Sloveniji zgodilo 930 nasilnih smrti (umor, uboj, uboj na mah in detomor).
Največ se jih je zgodilo leta 2002 (82), leta 2007 je številka precej upadla in leta 2008 so jih zabeležili le 30. V tem letu je sicer izstopal umor v Kamniku, ko je blodnjavo ljubosumni Vehbi Rahmani pred pekarno na Ljubljanski cesti 3d ustrelil znanca Rasima Agovića. Kakorkoli že, število nasilnih smrti je nato spet nekoliko naraslo (od 40 do 50), v lanskem letu pa se je znižalo na borih 26.
Nož - najljubše morilsko orožje v Sloveniji
V največ primerih, v 26 %, se žrtev in osumljenec nista poznala (med njima ni bilo nikakršnega odnosa), v 21 % primerov sta bila znanca, v 15 % pa zakonca ali intimna partnerja. V 28 % primerov je bilo morilsko orožje nož, v 13 % primerov hladno orožje (boksar, bodalo, gumijevka ipd.), 16 % žrtev pa je bilo ustreljenih s pištolo.
Kdaj se zgodi največ nasilnih smrti?
Pri podatkih o številu nasilnih smrti v obdobju od 2000 do 2016 tako za dva odstotka primerov ni bilo mogoče ugotovitvi natančnega meseca, za pet odstotkov primerov pa natančnega dneva kaznivega dejanja. Te podatke so na statističnem uradu RS zato izločili. V obdobju od 2000 do 2016 se je največ nasilnih smrti zgodilo na petek, najmanj pa na četrtek, glede na mesec pa največ v avgustu, najmanj pa v oktobru.