Kradli odpadke

Priložnost je naredila tatove

Janja Ambrožič
17. 10. 2016, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Ne le da sta kradla starša, tudi svojega 13-letnega sina sta vpletla v tatvino. Ker doslej še nista bila obsojena, sta jo odnesla s pogojno obsodbo.

Janja Ambrožič
Robert Bartol in Gordana Šarkezi sta na novomeškem sodišču priznala krivdo.

Zbirno-reciklažni center v Žužemberku je pogosta tarča tatov, predvsem takšnih, ki se ukvarjajo z zbiranjem odpadnih kovin, na odlagališču pa se očitno najde tudi kaj drugega še uporabnega.

V začetku letošnjega aprila se je Robert Bartol s partnerico Gordano Šarkezi in njunim 13-letnim sinom Timom iz Kočevja, kjer vsi trije živijo, odpeljal na obisk k sorodnikom v Trebnje. Če se ne bi na poti mimogrede ustavili pri zbirno-reciklažnem centru v Žužemberku, bi se najbrž vse v redu končalo. A so se in zadeve so se zapletle.

8 mesecev pogojnega zapora: Bartol in Šarkezijeva sta bila obsojena zaradi tatvine in zanemarjenja mladoletne osebe. 

»Slučajno smo se ustavili tam, te tatvine nismo načrtovali,« je na novomeškem sodišču priznala 38-letna mama osmošolca, ki sta ga starša med »obiskom« odlagališča vključila v storitev kaznivega dejanja in tako kršila svoje temeljne starševske dolžnosti.

Družina se je tistega nedeljskega popoldneva ustavila v zbirno-reciklažnem centru v Žužemberku. Robert Bartol je preplezal ograjo ter začel svoji partnerici in sinu podajati stvari, ki so jih ljudje zavrgli (sicer ne bi bile tam) in za katere je ocenil, da jih bodo potrebovali: plinski žar, radijski sprejemnik, sesalnik, plastenko motornega olja, steklene pokrovke … Vrednost predmetov, ki jih je družina spravila izza ograje, je bila ocenjena na okoli 150 evrov. A se brezplačno opremljanje s predmeti za domačo uporabo ni srečno končalo, kajti zalotil jih je varnostnik.

Tožilstvo je za vsakega od staršev, ki sta zakrivila vsak po dve kaznivi dejanji (poleg velike tatvine še zanemarjenje mladoletne osebe), predlagalo pogojno obsodbo na osem mesecev zapora v preizkusni dobi dveh let in temu predlogu je sledilo tudi sodišče.

Zbirno-reciklažni center v Žužemberku, ki ga je tamkajšnja občina leta 2007 uredila le lučaj od središča občine, v neposredni bližini centralne čistilne naprave, je vse od odprtja res pogosta tarča vdorov, kraj in vandalizma, pa čeprav, kot so nam pojasnili na občini, odlagališče varujejo tako elektronsko kot z varnostno službo. Najpogostejši nepovabljeni gostje v tem centru so ljudje, ki se na črno ukvarjajo z zbiranjem odpadnih materialov, predvsem barvnih kovin, ki jih lahko nato prodajo na trgu.