Pred sodnico ljubljanskega sodišča sta nedavno stopila 50-letni Fajko Kaltak in njegov 19-letni sin Armin. Dvojica ni priznala očitka, da je od 23-letnega Roka Štusa, ki se je že pokesal svojega greha in bil tudi obsojen, kupila najmanj 300 evrov ponarejenih bankovcev po 50 evrov. Starejši Kaltak je izjavil, da očitanih kaznivih dejanj ni storil, na vprašanja pa ni želel odgovarjati. »Takrat sem delal po 350 ur na mesec in nisem imel časa za kazniva dejanja,« je dodal. Po vzoru očeta tudi sin ni priznal krivde in se ni zagovarjal.
ZA ZAPRTIMI VRATI
Poleg očeta in sina je med obtoženimi še 18-letni mladenič. Ker je bil v času očitanega kaznivega dejanja mladoleten, je njegov zagovor potekal za zaprtimi vrati. Med obtoženimi, ki niso priznali ponarejanja in razpečevanja bankovcev, sta se znašla še 20-letni Benjamin Mesić in 22-letni Miloš Trivković. Ta zatrjuje, da pri poskusu razpečevanja teh ponaredkov ni imel nič zraven in ne ve, zakaj se je znašel v družbi na sodišču.
ENI SO SE POKESALI GREHA
Pred omenjeno druščino pa so se nekateri že pokesali greha ponarejanja denarja in slišali obsodilno sodbo. Druščina je z brizgalnim tiskalnikom natisnila najmanj 432 bankovcev. Ponaredke so večinoma unovčevali na javnih prireditvah, bencinskih servisih, v igralnicah, trafikah, gostinskih lokalih in manjših trgovinah. »Ne glede na to, da je šlo sprva za 'slabše' ponaredke, za katere bi bolj pozorne osebe lahko ugotovile, da gre za ponarejen denar, jim je v veliko primerih petdesetevrske bankovce uspelo spraviti v obtok. Bankovci so bili natisnjeni z brizgalnim tiskalnikom. Med preiskavo je bilo ugotovljeno, da so osumljenci z različnimi premazi izboljšali kakovost ponaredkov do te mere, da so bili težje prepoznani kot ponaredki,« so po zaključku preiskav pojasnili na policiji.
Štusu, ki je skrbel za distribucijo ponaredkov, je sodišče prisodilo tri leta zapora. Enako visoka kazen je doletela Marka Agreža, ki je ponaredke tiskal. Elvisa Jusiča je doletela sedemmesečna zaporna kazen, Jana Veršca pa leto in deset mesecev zapora – kazen bo lahko odslužil v obliki dela v korist družbe, in to 1330 ur.