Eden izmed nevsakdanjih sodnih primerov je zadeva pralni stroj in omara Erjavčevih pred vrati stanovanja nekdanje športnice Špele Pretnar. Ta je vložila tožbo zaradi motenja posesti in zmagala. Erjavec je moral umakniti pralni stroj. »V sodnih dvoranah in v sodnih spisih je veliko na videz nerešljivih in ironičnih sporov, ki pa se končajo tako ali drugače. Temu lahko rečemo kurje pravde,« pravi pravnica Darja Bajželj in dodaja, da mora posestnik vložiti tožbo v 30 dneh, potem ko je izvedel za motenje in storilca. Sogovornica naniza jagodni izbor primerov, za katere ni bilo nobene potrebe, da se znajdejo v sodnih spisih, ampak bi zadoščal že konstruktiven pogovor vpletenih.
OSTALA PRED VRATI STANOVANJA
Lastnica stanovanja je meni nič tebi nič zamenjala ključavnico v vhodnih vratih večstanovanjske zgradbe in tako svoji sosedi preprečila dostop v stanovanje. Ta je morala vložiti tožbo zaradi motenja posesti. Sodišče je nato naložilo »motilki«, da vzpostavi prejšnje stanje s tem, da izroči sosedi ključe nove ključavnice v vhodnih vratih ali da v vhodna vrata namesti staro ključavnico ter tako omogoči sosedi nemoten vstop v stanovanje.
Sodišče ji je hkrati prepovedalo, da v prihodnje s takim ali podobnim dejanjem posega v sosedino neposredno posest navedenega stanovanja. Podoben je primer, v katerem je sosed motil drugega soseda v uporabi skupne garaže tako, da je nekega dne na drsnih vratih pred garažo zamenjal kodo in mu onemogočil dostop, naslednjega dne pa je še zamenjal ključavnico. Po sodbi sodišča je moral nagajivi sosed sprostiti dostop do garaže.
CVETLIČNA KORITA KOT OVIRA
V nekem primeru je sosed postavil traktor in silos kombajna na del poti, ki teče mimo sosedove hiše in gospodarskega poslopja. Na ta način je sosedu oviral dostop do hiše in do dovozne poti. Tudi ta je moral vložiti tožbo zaradi motenja posesti in je zmagal. Po sodbi je moral prvi omenjeni možakar odstraniti traktor in silos. Naj še dodamo, da je šlo za sorodnika. Svojevrstne poteze se je poslužila ženska, ki je ob meji postavila cvetlično korito in s tem motila sosedo.
Tudi v tem primeru je sodišče odločilo, da mora prva omenjena korita odstraniti.Po sodni praksi je kot motenje posesti opredeljeno tudi verbalno motenje, vendar le če pomeni resno grožnjo, zaradi katere moteni opusti uporabo svoje posesti. Na primer Janez zagrozi Simonu, ki je njegov sosed, da ga bo ustrelil, če bo stopil iz hiše. Zaradi te grožnje pa se Simon ustraši in se več ne sprehaja po svojem posestvu.