Generalna sekretarka Rdečega Križa Slovenije Renata Brunskole je na današnji skupni novinarski konferenci predstavnikov omenjenih organizacij in vlade dejala, da so iz sklada solidarnosti že namenili prvih 20.000 evrov za nakup najnujnejših potrebščin, hrane in higienskih pripomočkov, pripravljene imajo šotore, odeje, postelje in drugo opremo.
Rdeči križ Slovenije je po njenih besedah tudi v postopku zaprosila za pomoč mednarodne federacije Rdečega križa in Rdečega polmeseca.
Ponovila je, da je v pripravljenosti nekaj tisoč prostovoljcev iz 56 območnih združenj ter 91 ekip prve pomoči. Nekatere ekipe so se že aktivirale, beguncem v Dobovi so tako že v četrtek zvečer razdeljevali vodo. Ob tem je Brunskoletova sicer pojasnila, da so v prvi fazi nekateri vodo jezno zavračali, pozneje pa hvaležno sprejemali.
Ob tem je direktorica Slovenske filantropije Tereza Novak posebej poudarila, da prebežniki pomoč vsekakor potrebujejo, četudi njihovi odzivi niso vedno taki, kot bi jih pričakovali. Tudi zato je pomembno, da so prostovoljci, ki delajo s prebežniki, usposobljeni in opremljeni z informacijami o tem, kdo so ljudje, ki jim pomagajo. "Sodobni begunci niso več razcapani ali umazani, so pa še vedno ljudje, ki potrebujejo pomoč," je Novakova zavrnila nekatere pomisleke, ki so se pojavili v javnosti o tem, ali so to res skupine ljudi, ki potrebujejo pomoč.
Slovenska filantropija sicer pripravlja bazo podatkov o prostovoljcih, ki je vedno večja. Po njenih besedah je v njej trenutno že okoli 2500 ljudi, ki so že imeli izkušnjo dela z azilom, migranti in podobno in so že šli čez različne vrste usposabljanj.
Generalni tajnik Slovenske Karitas Imre Jerebic je ob tem pozval ljudi, predvsem mlade, da prebežnikom namenijo svoj čas. "Kar se dogaja, lahko presega vse nas. Če bomo znali zares držati skupaj, sem prepričan, da nam stvari ne bodo ušle iz rok, tako kot se je zgodilo na Hrvaškem in ponekod drugod. Pomembno je, da strnemo energijo, ki jo imamo," je pozval.
Prav tako je izpostavil apel, da poskušamo predsodke premostiti, da poskušamo delovati solidarno, da prebudimo sočutje in spoštljivost do drugačnih.
Karitas je sicer že pripravila prvih 5000 paketov pomoči, ki jih razdeljujejo v Dobovi. Na posebnem transakcijskem računu pa so zbrali čez 21.000 evrov in tudi ta denar že aktivirali.
To po njegovih besedah kaže, da smo Slovenci solidarni in pripravljeni pomagati.
Ljudje, ki bi želeli pomagati, se lahko javijo vsem trem organizacijam neposredno, s pobudami in vprašanji pa se lahko obrnejo tudi na poseben elektronski naslov vlade pomoc.beguncem@gov.si.