Črna kronika

Zupan naj bi v zadevi Patria II nedolžnost dokazoval s ponaredkom

STA/M.J.
26. 8. 2015, 08.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Upokojenega brigadirja SV Petra Zupana, ki prestaja dveinpolletno zaporno kazen zaradi zlorabe položaja v postopku izbire ponudnika za dobavo oklepnikov 8x8, verjetno čaka nov sodni postopek. Višje sodnike naj bi skušal v svojo nedolžnost prepričati s ponarejenim dokumentom, zato je tožilstvo vložilo zahtevo za sodno preiskavo, piše Delo.

STA
Trdil je, da je papir dobil v poštni nabiralnik tri tedne po obsodbi na prvi stopnji in ga torej prej ni mogel predložiti sodišču kot dokaz.

Zupan je do zaključka sojenja v zadevi Patria II na prvostopenjskem sodišču zavračal očitke tožilstva, da je slikarju Juretu Cekuti nosil zaupne informacije o postopku nakupa oklepnikov za Slovensko vojsko (SV), v katerem je bila za dobavitelja izbrana finska Patria.

V postopku na višjem sodišču pa je skušal svoje ravnanje opravičiti z dokumentom, ki naj bi dokazoval, da je to počel po navodilu nadrejenih. "Po nalogu državnega sekretarja nadaljujte z informiranjem predstavnikov finskega proizvajalca kolesnikov, skladno s prejetimi usmeritvami. Kontaktna oseba je še naprej g. J. Cekuta. O izvedenih postopkih poročajte," je pisalo na spornem dokumentu, ki ga je sodišču predložil Zupan.

Že ob razkritju domnevnega dokumenta se je po pisanju Dela porajalo vprašanje, zakaj v preteklosti ni niti z besedo omenil dokumenta. A je Zupan pojasnjeval, da je papir dobil v poštni nabiralnik tri tedne po obsodbi na prvi stopnji. Le nekaj dni kasneje pa je Franci Žnidaršič, ki je bil leta 2005 državni sekretar na obrambnem ministrstvu, zanikal, da bi podal takšno pooblastilo.

Kopijo dokumenta je pregledal tudi sam Žnidaršič in opazil nekaj nelogičnosti, ki so v negotovost postavili verodostojnost dokumenta. Glava dokumenta je po njegovih besedah opremljena z naslovom Urad za logistiko, ki pa junija leta 2005, tako pravi Žnidaršič, že tri leta ni več obstajal. Namesto urada je obstajal direktorat za logistiko. Pod dokument je bil podpisan Edvard Kraševec kot vodja sektorja za opremljanje, čeprav je bil 28. junija 2005 še vedno vršilec dolžnosti generalnega direktorja direktorata za logistiko, navaja časnik.

Vrhovno državno tožilstvo je tako na ljubljansko okrožno državno tožilstvo dva tedna pozneje vložilo novo ovadbo zoper Zupana, v kateri upokojenemu brigadirju očita, da je poskušal s ponaredkom vplivati na odločitev višjih sodnikov. Pred kratkim pa so na sodišče vložili zahtevo za sodno preiskavo. Zupanu tako grozi še pet let zapora, piše Delo.