V Dolenjskem muzeju, ki upravlja kompleks Baze 20, menijo, da je bil omenjeni vandalizem pridobitniškega značaja.
Sodelavec Dolenjskega muzeja, zadolžen za Bazo 20, Jože Saje je povedal, da so nedotaknjeni ostali le neposredni kamniti podstavki doprsij, ki stojijo ob t. i. Mačkovem domu. To pa po njegovem mnenju priča, da ni šlo za vandalizem z idejno-političnim predznakom, temveč za krajo dragocene bronaste zlitine.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Omenjena doprsja partizanskih poveljnikov, Franca Leskovška Luke, Ivana Mačka Matije, Franca Rozmana Staneta in Dušana Kvedra Tomaža, dela različnih kiparjev, so v Kočevskem rogu v zadnjih desetih letih postavili po zamisli in na pobudo generala Lada Kocjana. Njegov podvig je podprl tudi glavni odbor Zveze združenj borcev za vrednote NOB, Kocjan pa naj bi bil tudi lastnik doprsij.
V Dolenjskem muzeju upajo, da bodo policisti tatove odkrili še preden jim bo uspelo dragocena doprsja pretopiti in prodati za odpadno kovino, je še povedal Saje. Krajo in razdejanje, do katerega naj bi prišlo med petkom popoldne in ponedeljkom zjutraj, so roški gozdarji odkrili včeraj zarana, prizorišče pa si je ogledala tudi policija.
Dogodek so potrdili tudi na Policijski upravi Novo mesto. Kot so povedali, so bili o zadevi obveščeni, preiskava pa še poteka.