Črna kronika

Sojenje morilcu Supančiču: oče je bil pri obglavljenju še živ

Gabrijel Toplak
15. 5. 2015, 19.12
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zagovornik obtoženega Roberta Supančiča, ki je 6. decembra lani umoril svojega očeta, nekaj let prej pa tudi svojo mamo, a se je zaradi neprištevnosti po treh letih lahko vrnil v običajno življenje, želi, da svoje »pove« še komisija za izvedeniška mnenja ljubljanske medicinske fakultete. Tožilstvo ni nasprotovalo, petčlanski senat pa bo predlog ocenil do naslednje obravnave.

STA

Supančič je v sodno dvorano prišel vklenjen in v spremstvu dveh varnostnikov, vendar je, še preden je sedel na zatožno klop, med počasno hojo nekoliko dvignil glavo proti obiskovalcem, kot da bi želel videti, kdo vse je v sodni dvorani. Sodnica Danila Dobčnik Šošterič je pred petčlanski senat najprej poklicala najbližjega soseda Simona Karnela. Ta je povedal, da z Robertom Supančičem in njegovo družino ni imel stikov, se pa spomni, da ga je, ko je tega dne okoli 9. ure zjutraj pogledal skozi okno v svoji hiši, videl, ko je bil sklonjen k jarku. Pozneje je to pojasnil policistom, ki naj bi tam našli njegov telefon s kartico. »Bil je oblečen v majico in hlače, kar bi lahko bila pižama,« je še dejal sosed.

Pri obglavljenju še živ

Sodna izvedenka patologije Vesna Štiglič, ki je opravila obdukcijo pokojnika, je senatu sodišča dejala, da je imel veliko podplutb, ki so bile povzročene s trdim predmetom oziroma lahko celo s pestmi. »Pokojnik je bil bolj suhe postave in imel rane, globoke do kosti. Imel je dve vbodni rani na vratu. V času obglavljenja je najverjetneje ležal, a še bil živ. Ali je bil takrat nezavesten ali ne, ne morem trditi. Je pa bila glava ločena od telesa. Ugotovila sem, da obglavljenje ni bilo storjeno z enim rezom, ampak z več potezami. Pokojni je hitro izkrvavel,« je ugotovitve obdukcije pojasnila sodna izvedenka patologije.

Na vprašanje okrožnega državnega tožilca Tilna Iviča, ali lahko razjasni čas nastanka poškodb, je odgovorila, da so zagotovo nastale »v sklopu dogodka«, saj rane niso bile posušene. Po slabi uri sodne obravnave, ob 9.50, je sodišče zaslišalo še postavljenega izvedenca, psihiatra Mladena Vrabiča, a je bila javnost, kot je dejala sodnica Dobčnik Šošteričeva, izključena.»Gre za zadeve iz osebnega življenja, zdravstvene podatke in podobno,« je dodala.

Po dobrih dveh urah je zagovornik obtoženega, Viktor Osim, glede na to, da Vrabič ni spremenil izvedeniškega mnenja, petčlanskemu senatu predlagal, da vključi še komisijo za izvedeniška mnenja ljubljanske medicinske fakultete. Sklenili so, da bodo o tovrstnem predlogu odločili do naslednje obravnave, in sodnica je po treh urah in pol nadaljevanje sojenja razpisala 26. maja.

Že obsojen za umor svoje matere

Supančič je bil v preteklosti že obsojen, da je aprila 2003 umoril svojo mamo. Ker so sodni izvedenci psihiatri takrat menili, da je bil neprišteven, mu ni bilo treba v zapor, ampak mu je sodišče izreklo ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja. Po treh letih se je vrnil v običajno življenje. Najprej je živel pri očetovem bratu, od katerega se je moral leta 2010 zaradi sporov odseliti. Zadnja tri ali štiri leta je živel pri svojem očetu. Sodišču je tudi povedal, da je musliman, zato je želel, da bi se sojenje proti njemu zaradi praznika ramazana zaključilo do 20. maja. Njegovo versko izpoved je potrdilo več oseb, ki Supančiča poznajo, prav zato se ga zaradi različnih izrečenih groženj precej bojijo.