Policisti se pogosto srečujejo tudi z dezinformacijami, z informacijami, ki potekajo po načelu od osebe do osebe ali komentiranje dogodkov, ki niso preverjeni. Takšne informacije ali njihovo širjenje, med ljudmi povzročajo paniko, nesigurnost in strah. Pomembno je, da se takoj obvesti policijo na številko 113, če tudi osebe (ali njihovi najbljižji) niso neposredno udeležene in se ob prijavi to tudi pojasni. Ostale okoliščine bodo preverili policisti.
Policija je za Svet24.si potrdila, da so bili o tem dogodku obveščeni. Domnevno naj bi moški otroke v kombi vabil 16. januarja okoli 17. ure v okolici Litije. Policisti okoliščine še vedno preverjajo.
Največkrat je omenjen bel kombi
Predstavnik policije za stike z javnostmi na PU Ljubljana Vinko Stojnšek pravi, da je policisti vsake toliko čase srečujejo z obvestili o nagovarjanju otrok. Zanimivo, da je najpogosteje omenjeno vozilo v takšnih primerih bel kombi. Policisti z namenom zaščite otrok vedno takoj reagirajo in zadeve spremljajo. Po nepotrebnem pa ni potrebno ustvarjati panike. »Najpomebnejše destvo je, da na območju Slovenije še nismo obravnavali ugrabitve otrok, ki bi se zgodil na način, kot je opisano v zgornjem primeru iz Litije,« poudari Stojnšek.
Otroci morajo znati reči »ne«
In kako naj v takšnih primerih ravnajo otroci? Pomemben je pogovor, razloži Stojnšek in dodaja, da naj pogovor poteka v času, ko starši in otroci niso obremenjeni s konkretnimi primeri, ki so objavljeni v medijih in na internetu.
Otroku naj bo pojasnjeno, da ne vstopa v tuja vozila, ne sprejema daril neznanih oseb in da naj ne glede na obljube ne sledi tem neznanim osebam. Skratka, otroci se morajo naučiti, da se v takšnih primerih ponudb zoperstavijo z odločnim »ne«.
Policija priporoča, da ob takšnih ponudbah otroci takoj stopijo do najbližje odrasle osebe in jim povedo čim več o tem dogodku. »Odgovornost odraslih pa je, da otroku prisluhnejo, po potrebi zaščitijo in pomagajo po najboljših močeh (pokličejo policijo na interventno številko 113, za zaščito otroka sodelujejo v nadaljnih postopkih, ...)«.
Ob tem policija izpostavlja, da vsako ogovarjanje še ne pomeni zlonamerno ogovarjanje (nekdo lahko vpraša le za pot), nikakor pa tudi v teh primerih otroci naj ne prisedejo v vozilo.