Trojica Posavcev, ki so skoraj šest mesecev na veliko poslovali in zapravljali s ponarejenimi plačilnimi karticami American express in Visa, jih je pravzaprav na sodišču kar dobro odnesla. Resda sta bila Sevničan Aljoša Remih in Radečan Alojz Culletto obsojena na dve leti zapora, a kazen bosta prav zaradi sodelovanja pri preiskavi kaznivega dejanja in zaradi nekaznovanosti odslužila z družbenokoristnim delom.
Oddelati bosta morala 1206 ur, poleg tega jih bo odločitev sodišča udarila tudi po žepu. Culletto bo moral plačati šest tisoč evrov stranske denarne kazni, Remih pa tisoč evrov manj. Oba sta namreč dejanje priznala, njuna odvetnika Adam Molan in Gorazd Fišer pa sta s tožilstvom dosegla dogovor.
»Kazni so primerne teži, škodi in načinu izvršitve kaznivih dejanj. Remih in Culletto sta se na posle dobro pripravila. Culletto je deloval previdno iz ozadja, Remih pa je tudi pozneje videl, da je bolje, če se ne izpostavlja, zato je najel še tretjega,« je sporazum obrazložil okrožni državni tožilec Bogdan Matjašič. V posle sta vpletla še Remihovega prijatelja, tudi spidvejskega kolega, Aleksandra Šibilijo, ki je s ponarejeno bančno kartico plačal petkrat.
Od kod omenjeni trojici ponarejene plačilne kartice z nameščenimi magnetnimi zapisi pravih plačilnih kartic, kazenski postopek ni razkril. Pridobil naj bi jih Alojz Culletto, ki se je z Aljošo Remihom dogovoril, da bosta z njimi plačevala kot s pravimi. Več mesecev sta na tak način obiskovala trgovine, bencinske servise in tudi trafike ter druge prodajalne po Dolenjskem, Posavju in celo po Štajerskem. Kupovala sta predvsem stvari, za katere sta vedela, da jih bosta z lahkoto prodala naprej, kot so na primer telefoni, cigarete, draga pijača, verižice, celo motoristična oprema. Tako so poslovali vse od februarja do konca junija letos, ko so njihovo početje ustavili kriminalisti.
Organi pregona so namreč ugotovili, da je trojica opravila več kot 45 tovrstnih nezakonitih dvigov gotovine na bankomatih. Uspešna je bila slaba polovica, s čimer so pridobili za več kot 6600 evrov protipravne premoženjske koristi. A ni jim vedno uspelo in z dejanji oziroma dvigi, ki so ostali le pri poskusu, bi povzročili še za najmanj 7.300 evrov škode, a kaj ko kartice niso »šle skozi«.
Večino artiklov je Remih prodal. Da bi prikril izvor premoženja, je del denarja nakazoval prek sistema Western union v Vietnam, kar je bilo najverjetneje namenjeno plačilu za pridobljene sporne magnetne zapise iz pravih plačilnih kartic. Culletto in Remih, ki ju je obtožba bremenila pranja denarja in uporabe ponarejenih bančnih kartic, Remiha pa še goljufije, saj ni plačal računa v hotelu, sta bila sprva v priporu, do sojenja pa v hišnem priporu.
Šibilija, ki se je zagovarjal brez odvetnika, je krivdo na predobravnavnem naroku priznal in sprejel ponujeno kazen tožilstva. Sodnica Marija Breznik mu je izrekla pogojno kazen sedem mesecev zapora v preizkusni dobi dveh let.