Črna kronika

Plemeniti obsojen na 3000 evrov denarne kazni

robert.marin@svet24.si
14. 10. 2014, 19.39
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Razvpiti Zmago Jelinčič Plemeniti je pred ljubljanskim okrajnim sodiščem priznal krivdo za tri kazniva dejanja krive ovadbe.

KMA, Mediaspeed

Jelinčič je spomladi 2009 kot poslanec in vodja SNS podal tri kazenske ovadbe zoper Dragana Matiča, v katerih mu je očital nevestno delo, ker kot inšpektor na inšpektoratu ministrstva za kulturo ni preprečil razprodaje oziroma uničenja dela slovenske kulturne dediščine. A so tožilci ovadbe zavrgli, ker takrat omenjeni inšpektorat sploh še ni obstajal, Jelinčiča pa posadili na zatožno klop.

Jelinčič je Matiču v prvi ovadbi očital, da ni preprečil prodaje Lutenjske tabulature iz leta 1561 Italiji; v drugi ovadbi mu je očital, da arhitektu Borisu Podrecci ni preprečil, da bi med prenovo nekdanjega študentskega doma Korotan v Ljubljani ohranili mozaik, ki je bil leta 1993 uničen; v tretji ovadbi pa mu je očital, da ni preprečil, da je v hrvaško posest prišel zemljevid, ki ga je leta 1983 izdal kartografski oddelek geodetskega zavoda RS in je po mnenju hrvaških oblasti dokazoval, da je bilo ozemlje na levem bregu reke Mure pri Hotizi takrat Hrvaško.

Jelinčičev zagovornik, odvetnik Milan Fašun, je v končni besedi poudaril, da je njegov klient krivdo priznal samo zato, da bi se postopek čim prej zaključil. Jelinčič, ki je prepričan, da je kazenski postopek plod maščevanja pravosodnih organov, ker se je kot poslanec zavzemal za odvzem trajnih mandatov sodnikom in tožilcem, pa je v končni besedi izpostavil, kako zelo je razočaran nad razmerami v Sloveniji: »Žal mi je, da sem se boril za samostojnost. /.../ Glavo sem nosil v torbi za Slovenijo, bil sem eden redkih, ki je streljal in na katerega so streljali. /.../ Če bi bil mlajši in če ne bi imel dveh mladoletnih otrok, bi že zdavnaj spokal iz Slovenije. /.../ Bivša Jugoslavija se je bolj brigala za ohranitev slovenske kulturne dediščine kot današnji oblastniki.«

Pri odmeri kazni je sodišče v celoti sledilo predlogu tožilstva. Jelinčič je 3000 evrov dolžan plačati v treh mesecih, sicer sledi izterjava. In če ta ne bo uspešna, bo moral upokojeni politik, ki mu zaradi kreditnih obveznosti, mladoletnih otrok in mizerno plačane žene, zaposlene v javni upravi, na mesec ostane borih 500 evrov pokojnine, za vsakih 42 evrov en dan preždeti za zapahi. Jelinčič bo moral poravnati tudi sodno takso, oškodovanca Matiča pa je sodišče s premoženjsko pravnim zahtevkom v višini 10.000 evrov napotilo na pot pravde.

»Žal mi je, da sem se boril za samostojnost Slovenije.« Zmago Jelinčič Plemeniti

Zanimivosti

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču