Črna kronika

Konec iskanja pogrešanih alpnistov in čakanje na čudež

STA/ mv
25. 7. 2014, 17.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Slovenskih alpinistov Aleša Holca in Petra Mežnarja, ki sta na Kitajskem pogrešana že več dni, tudi v petek niso našli. Skupaj s svojci je bila tako sprejeta odločitev, da se konča iskalna akcija, so sporočili s Planinske zveze Slovenije.

Arhiv Svet24

Helikopter je v petek ponovno preletaval področje, kjer naj bi se nahaja pogrešana alpinista, a je bilo iskanje zaradi slabega vremena prekinjeno, so sporočili z zveze in dodali, da so reševalci pregledali področje ob reki, kjer ni bilo najdenih sledi pogrešanih. Zaradi pretečenega časa, dosedanjih ugotovitev reševalcev na terenu, izkušenj iz tovrstnih reševanj, tehničnih omejitev reševalnega helikopterja ter predvsem zaradi poslabšanja vremena je bila skupaj s svojci pogrešanih alpinistov sprejeta odločitev, da kitajska reševalna ekipa zaključi z iskalno akcijo pogrešanih slovenskih alpinistov v pogorju Shaksgam. "Glede na vse zbrane podatke predvidevamo, da sta se slovenska alpinista poškodovala ob poskusu vzpona na Durbin Kangri II," še pravijo na zvezi.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Alpinista sta bila člana mednarodne odprave Shaksgam 2014. Cilj slovenskega dela odprave je bil vzpon na Durbin Kangri II (6898 m) preko skoraj 2000 m visoke stene. Alpinista sta se preko satelitskega telefona zadnjič javila 5. julija, ko sta sporočila, da čakata na ugodne razmere in da se bosta ponovno javila ob prihodu v bazo, ker je baterija njunega satelitskega telefona že precej prazna. Nato so na zvezi 15. julija dobili obvestilo, da se Hojc in Mežnar ob dogovorjenem času nista vrnila na dogovorjeno mesto v dolini. Ne glede na to, da je dvodnevna zamuda pri vrnitvi s tako zahtevnih vzponov običajna, je Planinska zveza Slovenije na prošnjo družin obeh alpinistov in po posvetovanju z mnogimi poznavalci že isti dan po prejemu obvestila o pogrešanih alpinistih začela z iskalno-reševalno akcijo, ki sta jo podprla tudi ministrstvo za zunanje zadeve in slovensko veleposlaništvo v Pekingu.