Novomeški kriminalisti so preiskovali izginotje 22-letnika več let. Starša sta namreč 26. februarja 2012 na policijski postaji Dolenjske toplice naznanila, da pogrešata 22-letnega sina in da je njegov avtomobil na parkirišču trgovskega centra v Novem mestu. Novomeški policisti in kriminalisti so ga neuspešno poskušali najti tako doma kot v tujini. Na podlagi vseh zbranih obvestil so policisti posumili, da je pogrešani žrtev kaznivega dejanja umora.
Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Novo mesto France Božičnik, so v drugi polovici maja letos dobili več informacij, na podlagi katerih so v torek truplo pogrešanega našli v betonskem vodnjaku ob zidanici na območju Suhorja. Obdukcija je pokazala, da je bil 22-letnik umorjen s štirimi streli v hrbet.
V sredo so policisti pridržali 24-letnega osumljenca iz okolice Novega mesta, ki naj bi 25. februarja 2012 v zgodnjih jutranjih urah v gozdu med naseljema Birčna vas in Veliki Podljuben z neugotovljenim strelnim orožjem manjšega kalibra ustrelil 22-letnika. Po dejanju je truplo z avtomobilom odpeljal v Dolenji Suhor v občini Metlika in ga skril v vodnjak ob zidanici. Motiv za umor naj bi bilo dolžniško razmerje, pogrešani je namreč osumljencu posodil nekaj tisoč evrov.
Obema osumljencema za kaznivo dejanje umora grozi najmanj 15 let zapora. Kaznivi dejanji sta v policijskem zaslišanju tudi priznala, so pojasnili na novinarski konferenci.
Celjski kriminalisti pa so od sredine aprila letos iskali pogrešanega 62-letnega Šentjurčana. Njegovo izginotje so prijavili sosedje, policisti pa so na podlagi informacij preverjali tudi možnost, da je z vlakom odpotoval v tujino, je pojasnil vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Celje Damjan Turk. Pogrešani je marca letos na policijski postaji Šentjur ovadil 27-letnega soseda, ki naj bi mu iz stanovanja ukradel 8300 evrov. Ovadeni je tatvino denarja zanikal. Stanovalci bloka, kjer je bival pogrešani, so v torek obvestili policiste o smradu v kletnih prostorih. Pri pregledu so policisti v kleti 27-letnega državljana BiH z začasnim bivališčem v Šentjurju našli v folijo zavito truplo pogrešanega. Policisti so ugotovili, da sta se osumljeni 27-letnik in 62-letnik sprla v kleti stanovanjskega bloka, 27-letnik je starejšega z gasilnim aparatom udaril po glavi, truplo pa skril v svoji kleti.
Direktor uprave kriminalistične policije na GPU Marjan Fank je na novinarski konferenci opozoril, da sta bili preiskavi posebej oteženi, saj vse do prijetja osumljencev nista bila znana kraja storitve kaznivih dejanj. V obeh primerih so storilci skrbno skrili trupli in prikrili ostale okoliščine, na podlagi katerih bi bilo mogoče najti trupli oz. izslediti storilce, je dejal Fank in dodal, da so bile preiskovalne aktivnosti omejene, saj vse do najdbe trupel ni bilo mogoče potrditi nasilne smrti in s tem primer pogrešane osebe obravnavati kot umor.
Od leta 2007 deluje delovna skupina uprave kriminalistične policije, ki jo sestavljajo strokovnjaki s področja krvnih deliktov, ogledne dejavnosti in analitike, katere osnovna naloga je preiskovanje najhujših oblik umorov in primerov pogrešanih oseb s sumom, da so postale žrtve kaznivega dejanja. Po Fankovih besedah so od leta 2007 preiskali vse umore in uboje.
V Sloveniji po podatkih GPU vsako leto obravnavajo od 250 do 300 prijav pogrešanih oseb in okoli 50 mladoletnikov, večino odkrijejo v kratkem času. V državi je trenutno 219 pogrešanih oseb, najstarejši primeri segajo v šestdeseta in sedemdeseta leta. V obdobju od 2009 do 2013 so policisti letno obravnavali od 41 do 48 primerov ubojev, umorov oz. poskusov omenjenih kaznivih dejanj. Izstopa leto 2012, ko je bilo tovrstnih kaznivih dejanj 57. Fank je še pojasnil, da število najhujših krvnih deliktov v zadnjih letih ni v porastu.