V razgovoru je bilo ugotovljeno, da se je 25-letnica na Begunjščico po poti iz Koče na planini Preval a odpravila prvič, pri sestopanju iz vrha pa je zašla in se izgubila.
V izogib tovrstnim dogodkom opozarjamo, da planinska dejavnost ni brez nevarnosti in se je zato pri gibanju v gorah treba držati osnovnih pravil, zlasti pri pripravi na pot, ko mora planinec o predvideni poti po kateri bo hodil, cilju, ki mu sledi in razmerah na tej poti pridobiti čim več podatkov. Pot mora biti vnaprej načrtovana, zlasti pozimi, ko je nevarnosti več, cilj določen glede na znanje in pripravljenost planinca, vremenske razmere pa ustrezne. Priporočljivo je imeti tudi planinski zemljevid ali navigacijo, mobilni telefon – ki sicer ni vedno v pomoč, ker slovenski gorski svet ni v celoti pokrit s signalom – obvezna pa je seveda tudi ustrezna obutev in oblačila ter osebna zaščitna in tehnična oprema.
Planincem svetujemo še, naj se vpisujejo v vpisne knjige na vrhovih in v planinskih kočah, saj jih bodo gorski reševalci in/ali policisti gorske policijske enote hitreje našli in jim pomagali ter nekoga od domačih seznanijo z namero oz. načrtovano turo, v primeru, da se nam kaj zgodi in se ne vrnemo ob predvidenem času.
Ko je potrebna pomoč in poti ni mogoče nadaljevati niti do najbližje planinske koče, je o tem treba čim prej obvestiti center za obveščanje na številko 112, lahko tudi na policijo na številko 113 in sporočiti podatke o tem, kdo rabi pomoč, kaj se je zgodilo, kje in kdaj in navesti podatke o sebi ter biti potem stalno dosegljiv. Do prihoda reševalcev pa se zaščiti pred vremenskimi vplivi in zunanjimi nevarnostmi in ostati na varnem mestu.
Pripominjamo, da so na nekaterih visokogorskih planinskih kočah dostopne tudi samodejne radijske postaje za klic v sili v gorah SAPOGO, ko je koča zaprta. Navodila za uporabo so ob teh aparatih.
Naloge v visokogorju poleg gorskih reševalcev izvaja tudi policija, ki ima za to organizirano tudi gorsko policijsko enoto. Večina pripadnikov je članov gorskih reševalnih služb, v gorah pa iščejo pogrešane, pomagajo ponesrečencem, svetujejo obiskovalcem gora in jih opozarjajo na ustrezno opremljenost.