Zmagovalci
»Zlati globus je snov, ki spreminja razpoloženje, o tem ni dvoma,« je nekoč izjavila avstralska igralka Rachel Griffiths, ki ima štiri nominacije in en globus. Tako so se nedvomno počutili tudi dobitniki letošnjih kipcev, ki jih podeljuje Združenje tujih dopisnikov Hollywooda.
Z največ nominacijami se je v filmskih kategorijah tokrat v tekmo za kipce podal glasbeni triler Emilia Perez. Film, ki je večinoma v španskem jeziku, se je ponašal z desetimi nominacijami, kar je rekordno število za komedijo ali glasbeni film, postal pa je tudi drugi film z največ nominacijami v zgodovini zlatih globusov. Ustvarjalci so domov odnesli štiri, tudi za najboljšo stransko igralko Zoe Saldana, najboljšo originalno pesem, najboljši tujejezični celovečerec in najbolj pomembno – za najboljšo komedijo ali glasbeni film leta. Film govori o narkokartelih in transspolni identiteti, saj je naslovna Emilia v resnici Juan, vodja mehiškega kartela, ki najame odvetnico, ki jo igra Saldana, da mu pomaga izginiti in spremeniti svoj spol v ženskega. Za svoji vlogi sta bili nominirani tudi igralka in pevka Selena Gomez in Karla Sofia Gascon, ki je postala tudi prva transspolna oseba, nominirana za glavno žensko vlogo. Čeprav ni slavila v svoji kategoriji, je v zahvalnem govoru za najboljši film med drugim povedala: »Lahko nas strpate za zapahe. Lahko nas pretepate. Ampak nikoli nam ne morete vzeti duše, obstoja ali identitete. Rada bi vam povedala, da dvignite svoj glas, svobodo in recite: 'Sem, kdor sem, ne, kar vi hočete!'«
En zlati globus manj, torej tri, si je prislužil film Brutalist (The Brutalist), ki je večer začel s sedmimi nominacijami. Slavili so v treh kategorijah – za najboljšega režiserja je kipec dobil Brady Corbet, za najboljšega igralca v drami pa Adrien Brody, slavili so tudi v kategoriji najboljša drama. Brutalist je drama o priseljenski izkušnji v Združenih državah, saj govori o judovskem arhitektu iz Madžarke, ki je preživel holokavst in emigrira v Ameriko, kjer pa ima težave ostvariti tako imenovane ameriške sanje, dokler mu bogat klient ne spremeni življenja. Režiser je v svojem zahvalnem govoru poudaril, kako pomembna je režiserjeva končna beseda, in se obregnil: »Rekli so mi, da se tega filma ne da distribuirati.«
V kategoriji najboljšega animiranega filma je slavil latvijski film Valovanje (Flow), za najboljši scenarij pa film Konklave (Conclave). Najboljšo glasbo ima film Izzivalci (Challengers), za filmske in blagajniške dosežke pa je globus dobil film Žlehtnoba (Wicked). Najboljša igralka v drami je presenetljivo postala Brazilka Fernanda Torres za film Še vedno sem tukaj (I'm still here), najboljši stranski igralec pa Kieran Culkin za film Resnična bolečina (A real pain). V kategoriji najboljših igralcev, ki obsegajo komedije in glasbene filme, je slavil Sebastian Stan za vlogo v A Different Man in Demi Moore za vlogo v filmu Substanca (The Substance).
V kategoriji televizijske produkcije je največ kipcev, morda presenetljivo, dobila ekipa serije Šogun, drama, ki se dogaja v fevdalni Japonski. Prejela je štiri zlate globuse – za najboljšo dramo in kar tri v igralskih kategorijah. Z igralskimi dosežki so prepričali Hirojuki Sanada in Anna Sawai za igralsko izvedbo v drami ter Tadanobu Asano za stransko vlogo.
Seriji Baby Raindeer in Šale (Hacks) sta dobili po dva zlata globusa. Prva za najboljšo stransko vlogo in najboljšo miniserijo, druga pa za najboljšo komedijo ali muzikal in najboljšo igralko v komediji ali muzikalu. Med nagrajenci so bili tudi Jeremy Allen White kot najboljši igralec za serijo The Bear, Colin Farrell za najboljšega igralca v miniseriji Pingvin (The Penguin), najboljša igralka v miniseriji pa je postala Jodie Foster za vlogo v seriji Pravi detektiv: Dežela teme (True Detective: Night Country). Ali Wong je slavila v kategoriji za najboljši stand up.
Nagradi za življenjsko delo sta dobila Viola Davis za film in Ted Danson za televizijo.
Prijazna voditeljica, simpatični in čustveni nagrajenci ter spregledani favoriti
Svetovna filmska in televizijska smetana se v Los Angelesu ne zbere samo, da bi povedala zahvalne govore, ampak tudi da bi se družila, kaj popila in nasmejala. Tokrat je prireditev vodila komičarka Nikki Glaser, ki je bila do znanih obrazov pod odrom zelo nežna. Mogoče je bila še najbolj pikra do tistih, ki jih ni bilo. Obregnila se je med drugim ob Diddyja, ki je trenutno v priporu, novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa in ponesrečenega nadaljevanja uspešnice Joker: »Žal mi je, ekipa Jokerja. Kje je njihova miza? Aja, ni jih tukaj.«
Med najbolj simpatičnimi nagrajenci sta bila nedvomno stranska igralca Colin Farrell in Tadanobu Asano. Farrell se je zelo navdušeno zahvalil ekipi keteringa, ki je zanj skrbela na snemanju. Asano pa je bil tako presenečen nad zmago, da je bil njegov govor nadvse simpatičen. »Verjetno me ne poznate, ampak jaz sem igralec iz Japonske,« je nagovoril zbrane poln energije in veselja. Razložil je, da isto noč leti nazaj v Tokio, ker zjutraj snema, in zaključil: »To je zame veliko darilo. Zelo sem vesel! Hvala!«
Med presenečenji večera je bila Demi Moore, ki je prejela prvi zlati globus v svoji dolgi karieri, nazadnje je bila nominirana leta 1991 za film Duh. Presenečena je razkrila, da je to prva igralska nagrada, ki jo je dobila: »Pred 30 leti mi je neki producent rekel, da sem igralka za 'kokice'. Verjela sem, da si nagrad, kot je ta, ne zaslužim. Da lahko snemam filme, ki so uspešni in zaslužijo veliko denarja, ne bom pa dobila priznanja.« Kako čustveno je bilo, verjetno najbolje priča dejstvo, da je igralka Kerry Washington na odru nato izjavila: »Vso srečo tistemu, ki bo moral naslednji kaj povedati.«
Zmaga Demi Moore je bila sicer presenečenje večera, saj so bile napovedi povsem drugačne. Tudi izpusti večera so bili precej presenetljivi, torej filmi, serije in igralci, ki so jih spregledali. Med najbolj zanimivimi je bila komična drama Anora, ki je bila med favoriti, večer je začela s petimi nominacijami, a ekipa je odkorakala brez enega samega kipca. Popularni film Žlehtnoba pa je dobil samo enega – za filmske in blagajniške dosežke, a še ta je dvignil kar nekaj obrvi, saj sta bila nominirana filma Vrvež v moji glavi 2 ter Deadpool in Woolverine med najbolj dobičkonosnimi filmi leta in sta zaslužila več kot milijardo dolarjev.
Čeprav je začetek letošnje sezone nagrad kar nepredvidljiv, se je seveda vse šele dobro začelo, hollywoodsko smetano čakajo še številne podelitve, ki se bodo kulminirale v podelitev najpomembnejših. Drugega marca namreč podelijo oskarje.